Kalendarz ogrodnika na 11.03 – 17.03 – marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie – “Kto w marcu zasieje, ten się na wiosnę śmieje”. Nie ma więc na co czekać i rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

Cały czas przygotowujemy rozsady warzyw na wczesny zbiór oraz warzyw o długim okresie wegetacji. Siejemy już pomidory i paprykę, które będziemy uprawiać w gruncie. Dbamy też o rozsady, które wysiewaliśmy z lutym. Systematycznie je podlewamy i sprawdzamy czy nie pojawiły się choroby grzybowe lub szkodniki.

Marzec w ogrodzie to właściwy okres sadzenia roślin, zwłaszcza z tzw. gołym korzeniem. To odpowiedni moment, aby w naszym ogrodzie posadzić drzewa, krzewy i byliny, a także aby założyć żywopłot. Rośliny z gołym korzeniem najlepiej sadzić wtedy, gdy są jeszcze w stanie “uśpionym”.

W tym miesiącu musimy poświęcić też szczególną uwagę trawom ozdobnym. Wśród nich znajdziemy gatunki praktycznie na każde stanowisko w ogrodzie. Sadzimy nowe nabytki, a te które już mamy na działce przycinamy lub rozmnażamy przez podział.

Dzielimy też inne byliny. Jest to najprostsza forma rozmnażania wegetatywnego i jednocześnie dobry sposób na odmłodzenie okazów słabiej kwitnących. W ten sposób od połowy marca możemy rozmnażać np.: liliowce, paprocie, rojniki, macierzanki, funkie, bergenie, dzwonki czy płomyki.

Jeżeli pogoda pozwala odchwaszczamy i porządkujemy grządki i rabaty. Szykujemy miejsce zarówno pod wysiew warzyw, jak również pod ozdobne nasadzenia. Spulchniamy wierzchnią warstwę gleby, rozdrabniamy grudki ziemi, całość wyrównujemy i grabimy. O tym jakie warzywa należałoby już wysiać do gruntu będziemy mówić w nowym cyklu “Ogród Warzywny”, którego pierwszy odcinek pojawi się na naszym kanale w najbliższy wtorek.

Kwitną już wierzby. Puszyste bazie kotki są jednym z symboli Świąt Wielkanocnych. Jeżeli więc chcemy je mieć w naszych świątecznych dekoracjach, należałoby ściąć je już teraz. Nie wstawiajmy ich jednak do wody, ponieważ przekwitną i wypuszczą liście.

A wiosnę widać już na każdym kroku. Sklepy ogrodnicze zapełniły się mnóstwem kwitnących roślin, które nie boją się chłodnej wiosennej temperatury. Oprócz roślin cebulowych czy bratków są to także oczywiście pierwiosnki. Kolorowe, radosne byliny, które po uprawie w doniczce mogą trafić na rabatę w ogrodzie. Więcej informacji na ich temat pojawi się w piątkowym odcinku z cyklu “Balkony i Tarasy”, na który zapraszamy już teraz.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/