Astry na balkon i taras
Astry – Gdy urok kwiatów letnich już mija, wzrok przyciągają one. Pięknie kwitnące, kolorowe astry! Jak je sadzić, w jakim towarzystwie i jak je pielęgnować? O tym powiemy już teraz. Zapraszam na program „Balkony i Tarasy”.
Nie tylko wiosną, ale również jesienią, rośliny kwitnące typowe dla tego okresu mogą cieszyć nasze zmysły swoją obfitością. Do tych roślin z całą pewnością możemy zaliczyć astry krzaczaste, zwane też marcinkami, a czasami również jadwisiami lub michałkami. Dzięki nim przedłużymy lato na naszych balkonach lub tarasach nawet do listopada. W sklepach ogrodniczych wabią nas one swoimi kolorami, fioletowym, różowym, niebieskim lub białym. Możemy je sadzić w doniczkach pojedynczo lub w kompozycjach z innymi roślinami.
Na mniejszych balkonach, które najczęściej dekorujemy skrzynkami, możemy posadzić astry w towarzystwie wrzosów, bluszczu czy niewielkich żurawek. Jeżeli mamy miejsce na większą doniczkę, możemy dodatkowo posadzić jeszcze trawę ozdobną lub barbulę, które jesienią prezentują się równie dobrze.
W pojemnikach sadzimy niewysokie odmiany astrów, które kwitną bardzo obficie i mają ładny, kępiasty pokrój. Już nasze babcie i dziadkowie często na działkach uprawiali astry, ale w większości były to odmiany wyższe, sięgające metra lub więcej, które jesienią zdobiły ogród na rabatach i które można było ściąć do jesiennych bukietów. Astry krzaczaste możemy łączyć w wielobarwne kompozycję, nie dodając innych roślin. Lub można puścić wodze wyobraźni. Astry niebieskie możemy zestawić w kompozycji z trawami ozdobnymi i niebieską barbulą. Barbula to roślina pochodząca z Azji Wschodniej. Możemy ją sadzić zarówno na rabatach, jak i w większych donicach. Jest dość wrażliwa na mróz, ale jeżeli ją odpowiednio zabezpieczymy, to z pewnością przetrwa do następnej wiosny. Astry fioletowe możemy posadzić w towarzystwie fioletowych wrzosów, a astry białe w towarzystwie białych wrzosów. Marcinki idealnie wyglądają także w połączeniu z bluszczem, lub żurawkami o dekoracyjnych, kolorowych liściach.
Astry to piękne rośliny. Są też łatwe w uprawie. Żeby długo zdobiły nasze balkony lub tarasy musimy jedynie pamiętać o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych.
Do których z całą pewnością należy podlewanie. Wodę musimy dawkować z umiarem, żeby rośliny te miały stale wilgotne podłoże. Są one szczególnie wrażliwe na upały i suche powietrze. Jeżeli raz przesuszymy podłoże, roślina może już nigdy nie wrócić do dobrej kondycji. Oczywiście nie możemy też przesadzać z wilgocią. Rośliny nie mogą stać w wodzie, ponieważ prowadzi to do gnicia korzeni i zamierania.
Oprócz stale wilgotnego podłoża astry kochają także słońce. Warto więc poszukać dla nich na balkonie lub tarasie zakątka, do którego jak najdłużej docierają promienie słoneczne. W związku z tym, że okres ich kwitnienia przypada na jesień, cały czas pamiętamy o odżywianiu. W tym celu możemy używać nawozu do roślin kwitnących.
Większość astrów to byliny, dlatego przy właściwej pielęgnacji będziemy mogli cieszyć się nimi nawet przez kilka lat. Wyjątkiem są astry chińskie, które wysiewamy wczesną wiosną. Te kwiaty zaliczamy do roślin jednorocznych.
Astry chińskie w zależności od odmiany mogą być pojedyncze lub pełne, z języczkowatymi lub rurkowymi płatkami, we wszystkich odcieniach różu, fioletu, błękitu żółci i bieli. Wysiewamy je w marcu na rozsady i w zależności od odmiany kwitną one od czerwca do października.
Jesienne astry krzaczaste, które są bylinami mogą przetrwać zimę na naszym balkonie lub tarasie. Warunkiem jest zabezpieczenie bryły korzeniowej przed mrozem. Musimy też pamiętać o zjawisku suszy fizjologicznej i w czasie odwilży delikatnie podlewać rośliny, które mają przetrwać do wiosny.
Astry pięknie prezentować się będą również w towarzystwie kapusty ozdobnej, która będzie tematem kolejnego odcinka programu „Balkony i Tarasy”.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/