Ogórki sadzenie i pielęgnacja
Ogórki sadzenie i pielęgnacja. Jak sadzić ogórki? ? I jak je pielęgnować w maju i czerwcu? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym filmie z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszam! ?
Druga połowa maja oraz przełom maja i czerwca w chłodniejszych rejonach naszego kraju, to czas rozpoczęcia uprawy w ogrodach ogórków, cukinii, dyń i innych warzyw z rodziny dyniowatych. Uprawą tą mogliśmy zająć się już wcześniej, bo w połowie kwietnia, ale nie w ogrodach lecz w domach lub ciepłych szklarniach, gdzie mogliśmy przygotować rozsadę tych roślin, o czym była w jednym z naszych poprzednich filmów z cyklu „Ogród Warzywny”, który ukazał się miesiąc temu. Gdy na dworze zrobi się cieplej, minie ryzyko przymrozków, a najlepiej gdy temperatura nie spada już w ogóle poniżej 6-8 stopni Celsjusza, można przystąpić do sadzenia tych roślin lub ich wysiewu na warzywnych grządkach.
Niekiedy czekając na odpowiednią pogodę, rozsada może nieco bardziej wyrosnąć niż powinna. Tak stało się w tym roku z moimi sadzonkami ogórków. Ale nic nie szkodzi. Ogórki, podobnie, jak pomidory, można sadzić głębiej niż rosły do tej pory. Z zagłębionych części łodygi wypuszczą kolejne korzenie, dzięki którym wzmocni się bryła korzeniowa. Warto przypomnieć, że ogórki to rośliny, które nie lubią przesadzania, dlatego podczas przesadzania starajmy się, w miarę możliwości, nie naruszać i nie uszkadzać bryły korzeniowej, wyjmując ją z plastikowego pojemnika. Takiego problemu nie ma przy torfowych doniczkach, które razem z sadzonką umieszczamy po prostu w ziemi.
Ale w moim przypadku zawsze najlepszym rozwiązaniem okazuje się przygotowanie rozsady ogórków w plastikowych produkcyjnych czarnych doniczkach, które były do tej pory w szklarni. Szybko się one nagrzewały, a ogórki lubią ciepłą ziemię. Były też większe niż użyte przeze mnie pojemniki torfowe. W nich rozsada urosła na znacznie większą i silniejszą. Do tej pory nie była jeszcze w ogóle dodatkowo nawożona, za to zawsze należy pamiętać o tym by była ona zahartowana przed przeniesieniem ją do gruntu.
Przed przesadzaniem dobrze jest wszystkie sadzonki dokładnie podlać. Na grządkach przygotowujemy dołki takiej wielkości, żeby zmieściła się w nich cała bryła korzeniowa, z zapasem na dodatkowe zagłębienie rośliny, jeżeli planujemy ją zagłębić nieco bardziej, a także z miejscem na sporą dawkę kompostu, czy też żyznego podłoża, bo ogórki i inne warzywa dyniowate to niezwykłe żarłoki i tylko odpowiednio odżywiane i regularnie podlewane będą plonować obficie przez cały sezon. Warto zacząć więc już od samego początku, żeby też pomóc im tą dodatkową dawką żyznego podłoża dobrze się zakorzenić i zadomowić w nowym miejscu.
Jeżeli nie mamy swojego kompostu lub nie mamy go na tyle dużo, żeby wystarczyło dla wszystkich wymagających roślin w ogrodzie, możemy użyć gotowego do użycia eko kompostu, jaki jest dostępny w sklepach ogrodniczych. Jest on tak samo pakowany jak ziemie czy podłoża. Jest to kompost ekologiczny, ponieważ powstaje z lokalnych szybko odnawialnych surowców, w procesie fermentacji, po dodaniu minerałów i mikroorganizmów bez emisji CO2 do atmosfery. Każdy kompost to czarne złoto ogrodnika, poprawia strukturę i napowietrzenie gleby, użyźnia ją i wzbogaca w substancje odżywcze, a także pobudza życie biologiczne gleby, co sprzyja zdrowiu, wzrostowi i plonowaniu naszych roślin.
Kompost mieszamy lekko z ziemią w dołku i umieszczamy w nim sadzonkę. Jeżeli w doniczce mamy dwie rośliny lub więcej i chcemy posadzić je wszystkie, to traktujemy taką sadzonkę jako całość, nie rozdzielamy jej, tylko całą bryłę korzeniową umieszczamy w ziemi, żeby jej nie uszkodzić. Wtedy traktujemy ogórki potem tak, jakby były wysiane gnizadowo, nie pojedynczo czy rzędowo. Jeżeli uznamy, że w naszym „gnieździe” jest za dużo roślin, to usuwamy jedynie część nadziemną tych nadprogramowych.
Ogórki mają wrażliwy na uszkodzenia system korzeniowy, który długo się regeneruje, ale jeżeli zrobimy to delikatnie i sprawnie, szybko wznowią wegetację. Dla tych, którzy wolą jednak nie ryzykować zawsze pozostaje wysiew ogórków wprost do gruntu, co możemy robić nawet do końca czerwca. W tym wypadku zwróćmy tylko uwagę na ochronę kiełkujących warzyw dyniowatych przed ślimakami, jeżeli pojawiają się one w naszym ogrodzie.
Ogórki można też uprawiać w większych donicach, np. o pojemności 40-50 litrów. Na tej wielkości pojemnik wystarczy Jednak podwójna czy też potrójna sadzonka. Możemy je w nich wysiewać, możemy też posadzić w nich ogórkową rozsadę. W tym celu możemy użyć np. podłoża do warzyw i wypełnić nim donicę, może to być także ziemia do pomidorów, papryki, ogórków, cukinii i innych warzyw oraz ziół. Ważne, żeby była ona żyzna, dobrze magazynująca składniki odżywcze i wodę. Ogórki sadzimy dokładnie tak samo jak w gruncie.
A że w uprawie doniczkowej, z ograniczonej doniczką ilości ziemi, rośliny szybciej wyczerpują składniki odżywcze i wodę, musimy bardziej pamiętać o ich regularnym dokarmianiu i miarę potrzeby i systematycznym podlewaniu. W tym pomóc nam może tzw. ‚hydroogrodnik’, żel, poprawia właściwości gleby pod względem retencji, czyli zatrzymywania wody w podłożu. Możemy go użyć nie tylko w przypadku warzyw, ale także w przypadku wszystkich innych roślin, jakie uprawiamy w ogrodzie lub w domu, w donicach lub w gruncie. Oprócz magazynowania wody, tego typu preparat dostarcza też roślinom makro elementów: azotu i fosforu, które wolno uwalniają do gleby.
Aplikacja żelu jest bardzo prosta. Należy zrobić niewielki dołek w donicy np. za pomocą dołączonego patyczka, w okolicach korzeni posadzonych roślin, do którego aplikujemy od 5 do 30 ml żelu w zależności od rośliny i wielkości pojemnika. Będzie on w czasie podlewania magazynował wodę i oddawał ją wraz ze składnikami pokarmowymi w czasie jej niedoboru.
A należy przypomnieć, że ogórki, to rośliny nie tylko żarłoczne pod względem składników odżywczych, ale także bardzo wymagające pod względem podlewania. Powinny mieć one stale lekko wilgotne podłoże. Przy niedoborach wody rośliny, zwłaszcza uprawiane w pojemnikach, szybko więdną. Po ponownym podlaniu, często wraca im wigor i szybko się regenerują, ale owoce niektórych odmian mogą po takich przejściach gorzknieć. Ponadto przesuszone rośliny, a tym samym owoce ogórków, które będziemy zbierać mogą w przetworach mieć wtedy puste komory. Warto więc o nawodnienie ogórkowych upraw dbać wyjątkowo, od samego początku.
Dlatego po ich posadzeniu bądź wysianiu dobrze jest je dokładnie podlać. Dzięki temu ziemia też szczelnie otuli korzenie i wypełni ewentualne luki. Dalej podczas wczesnej, majowej i czerwcowej pielęgnacji musimy pamiętać o dbaniu, aby wysoka wilgotność gleby była zachowana. Jednocześnie warto pamiętać, aby nie polewać liści. Tak samo jak w przypadku pomidorów, ogórki lubią wilgotną glebę, ale ich część nadziemna nie powinna być zraszana, ponieważ to sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, np. mączniakowi.
Ogórki i inne warzywa dyniowate to rośliny typowo ciepłolubne, dlatego z ich sadzeniem czy wysiewem w naszym klimacie nie należy się zbytnio spieszyć. Warto więc wybrać dla nich jak najcieplejsze miejsce w warzywniku, słoneczne i osłonięte od wiatru. Należy też zadbać o podpory. Oczywiście możemy uprawiać ogórki, pozwalając im płożyć się po ziemi. Ale wtedy mogą częściej chorować, mając stałą styczność z wilgotną ziemią. Zazwyczaj bardziej udane są te uprawy, w których ogórki poprowadzone są pionowo. Można to zrobić wbijając paliki, po których będą mogły się piąć lub do których będziemy przywiązywać rośliny w miarę ich wzrostu. Jako podpory doskonale nadają się też płoty. Sprawdza się tu też tzw. uprawa sznurkowa. Jak mamy podwyższane grządki, możemy też pozwolić roślinom swobodnie przewieszać się przez krawędzie.
Na wczesnym etapie uprawy zazwyczaj nawożenie i opryski nie są jeszcze konieczne. O tej porze należy dbać, by rośliny były dobrze nawodnione i chronić je przed szkodnikami i ewentualnie spadkami temperatury, jeżeli zdarzą się jeszcze chłody, poprzez okrycie ich w razie potrzeby. Ogórki wspaniale rosną w towarzystwie kopru. Można więc też pomyśleć o tym, aby wysiać go w ich pobliżu. Tym bardziej, że przyda się podczas kiszenia.
Życzę wspaniałych i zdrowych upraw. I zapraszam do oglądanie kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
Kronen ziemia do warzyw bio : https://kronen.com.pl/produkty/ziemia-do-warzyw
Hydrożel : https://www.wtrosceorosliny.pl/produkty/zielona-apteka/pielegnacja-roslin-za/hydroogrodnik/