Kalendarz ogrodnika na 29.10 – 04.11 – październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie – „Gdy zbyt długo złota jesień trzyma, nagle przyjdzie zima”. Tym przysłowiem rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

Niektóre rośliny, w tym pelargonie, jeszcze pięknie kwitną na naszych balkonach i tarasach. Ale musimy już teraz regularnie sprawdzać prognozy pogody, żeby w odpowiednim momencie przenieść je w miejsce zimowania.

Przy okazji, już teraz możemy pobrać sadzonki i rozmnożyć nasze rośliny. Nie wszystkie odmiany się do tego nadają, ale większość pelargonii ukorzenia się bez problemu. Odcięte sadzonki wierzchołkowe możemy umieścić w słoiczku z wodą lub od razu umieścić w podłożu. Do wiosny zdążą się ukorzenić.

W wielu krajach 31 października obchodzi się Halloween. Moda na drążenie dyń i wystawianie tak przygotowanych lampionów na tarasy lub balkony przybyła również do Polski. Tego dnia wieczorem mogą nas odwiedzić dzieci, które częstujemy słodkimi łakociami.

1 listopada to Święto Wszystkich Świętych. Z darów ogrodu możemy przygotować wiązanki, by udekorować nimi groby naszych bliskich.

Bo 2 listopada przypada Dzień Zadusznych, czas wspomnień i refleksji nad przemijaniem, w scenerii jesiennej aury i przyrody zapadająca w zimowy sen.

Za to niektóre leśne zwierzęta nie zasypiają i w poszukiwaniu pożywienia mogą odwiedzić nasze ogrody. Chociaż ich widok jest bardzo przyjemny dla oka, mogą sobie urządzić na naszej działce swoistą stołówkę. Sarny mogą zniszczyć młode lub nowo posadzone rośliny. Jeżeli mamy ogród blisko lasu i nie chcemy przyjmować leśnych gości, warto przed zimą zadbać o ogrodzenie.

Gdy zbiory w warzywnikach są już zakończone, możemy rozpocząć uprawę na kuchennym parapecie. Do uprawy w doniczkach nadaje się m.in. mały seler, pietruszka, cebula, czy wykopany z ogrodu szczypiorek. Taka świeża zielnika jest źródłem witamin i doda smaku naszym potrawom. Może być to namiastka ogrodu w zimowe dni.

Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/