Kalendarz ogrodnika na 05.11 – 11.11 – listopad w ogrodzie

Listopad w ogrodzie – „Jak listopad ciepły, marzec mrozem przewlekły”.

Rozpoczynamy kolejny, jesienny “Tydzień w ogrodzie”.

Chociaż ogród stopniowo zapada już w zimowy sen, pracy nadal nie brakuje. Listopad to nadal czas sadzenia, a także sprzątania, ściółkowania i zabezpieczania przed mrozem.

Nadszedł dobry moment na sadzenie czosnku. O tej porze wybieramy odmiany ozime, które są odporne na mróz. Zbiór będziemy mogli przeprowadzić w lipcu.

Pamiętajmy o jesiennym obfitym podlaniu roślin zimozielonych. Woda będzie im potrzebna również zimą, ponieważ w nich cały czas zachodzi proces fotosyntezy. Nawet jeżeli ziemia zamarznie przy powierzchni, rośliny te będą mogły pobierać wodę z głębszych warstw gleby.

Cały czas sprzątamy też liście. Nie mogą one pozostawać na zimę ani na trawniku, ani na tarasach czy podjazdach. Wygrabiamy je, wydmuchujemy lub wciągamy odkurzaczem. Przy deszczowej pogodzie pozostawione na ścieżkach liście stają się śliskie, a tym samym niebezpieczne dla użytkowników ogrodów.

Liście te mogą być wykorzystane jako warstwa ściółkująca i zabezpieczająca byliny na rabatach. Pamiętajmy jednak, że muszą być to liście zdrowe, nieporażone żadnymi chorobami grzybowymi czy szkodnikami. Liście takie mogą być również schronieniem dla jeży.

A 10 listopada to właśnie Dzień Jeża. Te pożyteczne zwierzęta pod koniec października i w listopadzie układają się do zimowego snu. Niekiedy znajdują zaciszne miejsca w naszych ogrodach.

11 listopada przypada Święto Niepodległości. Warto wybrać się na spacer do ogrodu, parku lub lasu i podziwiać naszą piękną polską przyrodę.

Kalendarium na listopadowe prace w ogrodzie znajdziemy też w listopadowym numerze czasopisma “Przepis na Ogród”. Oprócz tego znajdziemy w nim również przeczytać informacje m.in. o pięknotkach, śnieguliczkach czy paprociach.

Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/