Sierpień w ogrodzie kalendarz ogrodnika
Sierpień w ogrodzie kalendarz ogrodnika. „Kto latem pracuje, zimą głodu nie czuje”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
…pracą w warzywniku. Bo sierpień to nie tylko czas zbiorów, ale też czas dbania o dojrzewające owoce pomidorów i papryki, rosnące nadal warzywa korzeniowe jak marchew, seler czy buraki oraz warzywa liściowe czy też strączkowe. Grządki z nimi podlewamy, odchwaszczamy i spulchniamy. Regularne spulchnianie, zwłaszcza gleb ciężkich, umożliwia lepsze dotarcie wody i powietrza do strefy korzeniowej roślin.
Dbamy też o rośliny ozdobne w ogrodzie. O tej porze pięknie kwitną mieczyki, nazywane też gladiolami. Decydując się na ich uprawę musimy jedynie pamiętać, że co roku czeka nas wiosenne sadzenie i jesienne wykopywanie cebulastych bulw. Dzięki eleganckim kwiatostanom mieczyki wspaniale prezentują się w wazonie i jak najbardziej nadają się do uprawy na kwiat cięty.
O tej porze możemy też ścinać kwiaty, które będą ozdobą naszą domów jeszcze dłużej. Jest to bowiem czas zbioru roślin, które nadają się na suche bukiety, są to m.in. kocanki, zwane też nieśmiertelnikami czy też zatrwian. Po ścięciu wieszamy je kwiatami do dołu w suchym, przewiewnym i stosunkowo ciemnym miejscu. Potem możemy z nich przygotowywać jesienne i zimowe dekoracje.
Warto pomyśleć już o wiosennych kwiatach w ogrodzie, bo rozpoczynamy czas sadzenia cebul i bulw roślin kwitnących, m.in. krokusów, szafirków, narcyzów, hiacyntów czy tulipanów. Jako pierwsze zazwyczaj sadzi się narcyzy, krokusy, śnieżyce wiosenne, przebiśniegi, cebulicę syberyjską i szachownicę cesarską.
W czasie suszy podlewamy rododendrony i inne rośliny zimozielone. Jest to o tyle istotne, że latem różaneczniki zawiązują nowe pąki liściowe i powinny mieć zapewnione jak najlepsze warunki wzrostu. Rośliny te mają płytki system korzeniowy, zatem ich regularne nawadnianie jest bardzo ważne.
Nie zapominamy o domowych roślinach doniczkowych. Przy często otwartych o tej porze oknach, mogą pojawić się na nich szkodniki: mszyce, przędziorki, tarczniki czy też wełnowce. Jeżeli zauważymy którekolwiek z nich, należy jak najszybciej je zwalczyć, zanim rozprzestrzenią się na inne okazy. W tym celu można wystawić je na zewnątrz, w zacienione miejsce i przeprowadzić oprysk, np. naturalnym preparatem na bazie oleju rydzowego. Po zabiegu warto roślinę dokładnie oczyścić i w razie konieczności, powtórzyć oprysk po tygodniu lub dwóch.
Pracując w ogrodzie uważajmy na słońce. Nie jest ono już tak silne jak pod koniec czerwca, ale nadal potrafi silnie przygrzewać. Chrońmy więc głowę pod przykryciem w czasie dłuższej pracy. Z drugiej strony, od czasu do czasu, warto też skorzystać z dobroczynnej strony opalania, które wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i pobudza organizm do produkcji większej ilości witaminy D.
I tym słonecznym akcentem kończymy ten odcinek. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/