Kalendarz ogrodnika na 22.10 – 28.10- październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie – „Gdy październik mroźny, to nie będzie styczeń groźny”.

Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

Koniec października i początek listopada to ostatni moment na sadzenie cebul kwiatowych, m.in. krokusów, szafirków czy tulipanów. Miejsce dla kwitnących wczesną wiosną krokusów znajdzie się praktycznie wszędzie, na rabacie, wśród bylin i krzewów, na skalniakach, pod drzewami czy w trawniku.

Sprzątamy tarasy, które często są przedłużeniem salonu lub oazą wypoczynku w ogrodzie. Szczególną uwagę zwróćmy na nawierzchnie drewniane. Przed zimą warto je dokładnie zamieść z wszelkich zanieczyszczeń i jeżeli nie zrobiliśmy tego wiosną, odpowiednio zaimpregnować. Z wszystkich tarasów, ścieżek i podjazdów sprzątamy opadające liście drzew.

Nasze tarasy i balkony możemy jeszcze udekorować kwiatami kwitnącymi jesienią, np. kolorowymi chryzantemami. Rośliny te będą się pięknie prezentować m.in. w towarzystwie iglaków, wrzosów czy dyń ozdobnych. Wytrzymają niewielkie przymrozki i sprawdzą się jako doniczkowa ozdoba do czasu, kiedy postanowimy wymienić je na świąteczne aranżacje.

Po pierwszych przymrozkach wykopujemy cebule, bulwy i karpy kwiatów wrażliwych na zimno, do których zaliczamy m.in. mieczyki, begonie, dalie czy pacioreczniki. Bulwy mieczyków przed włożeniem do skrzynek czyścimy z resztek ziemi i korzeni oraz osuszamy. Możemy je przechowywać w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.

Wykopujemy też warzywa korzeniowe, które jeszcze pozostawiliśmy na grządkach: seler, buraki, marchew czy pietruszkę. Po wyjęciu oczyszczamy je z ziemi i delikatnie układamy w skrzyniach lub pojemnikach tak, żeby ich nie ubić. Okazy uszkodzone przeznaczamy do bieżącej konsumpcji, ponieważ nie nadają się do dłuższego przechowywania.

W sadzie można przeprowadzić jesienne opryski prewencyjne i zwalczające choroby grzybowe drzew owocowych. Możemy do tego użyć preparatów ekologicznych na bazie miedzianu lub fungicydów. Oprysk przeprowadzamy po opadnięciu liści, w bezwietrzny i ciepły dzień. Szczególną uwagę zwróćmy na brzoskwinie, które często chorują na kędzierzawość liści.

Pożyteczne owady w naszych ogrodach są zawsze mile widziane. Można więc przygotować dla nich swoiste domki, w których mogłyby zimować. Domki te mogą być zbudowane z nawierconych desek i kołków lub gałązek, wiązek trzciny czy wikliny.

Ten temat został poruszony również w październikowym wydaniu czasopisma “Mój Piękny Ogród”. Znajdziemy w nim nie tylko artykuł o pszczelich hotelach, ale również inne porady i ciekawostki, m.in. o tym jak zbudować bezpieczne palenisko, o tym czy można palić liście w ogrodzie czy o tym, jak uprawiać winogrona deserowe.

Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/