Maj w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Maj w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Rozpoczyna się maj, miesiąc uważany przez wielu za najpiękniejszy. 💜 Rozpoczynamy też kolejny „Tydzień w Ogrodzie” i życzymy wspaniałej, słonecznej MAJÓWKI! 🤍❤️

„Na pierwszego maja szron, obiecuje hojny plon” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie” w wielu miejscach zaszronionym rankiem i z nadzieją, że przysłowie się sprawdzi…

… oraz z życzeniami udanej majówki! Przyjemnie jest ją spędzić np. w ogrodzie, zwłaszcza gdy pogoda dopisuje. Na łonie natury, wśród własnoręcznie uprawianych roślin i pięknie kwitnących tulipanów, narcyzów czy innych ulubionych okazów, można wspaniale się zrelaksować. Tego relaksu wszystkim gorąco życzymy.

A jeżeli tym relaksem już się zmęczymy lub znudzimy, można pomyśleć, jakie jeszcze rośliny kwitnące chcielibyśmy uprawiać w ogrodzie. Za mniej więcej dwa tygodnie, w połowie maja, gdy minie już ryzyko nocnych przymrozków, można wysiać ciepłolubne gatunki jednorocznych roślin kwitnących, wprost do gruntu lub do zewnętrznych donic. Dotyczy to takich gatunków jak np. cynie, aksamitki czy nasturcje. Zakwitną latem i będą zdobić rabatę do pierwszych przymrozków. Warto przygotować sobie ich nasiona.

Natomiast do tego czasu możemy kontynuować wysiewy roślin ozdobnych, które można było wysiewać już w kwietniu, m.in. nagietków, kosmosów, chabrów, godecji czy słoneczników. Słoneczniki zachwycają obecnie mnogością odmian kwiatów, bo możemy nabyć nasiona słoneczników zwyczajnych, uprawianych też do późniejszego spożycia, jak również nasiona odmian ozdobnych, o zachwycających kwiatach w różnych kolorach, które możemy potem ścinać do letnich bukietów.

Warto przygotować też nasiona warzyw ciepłolubnych, które już niebawem, gdy już nie będą zapowiadane nocne spadki temperatury, będziemy mogli wysiewać bezpośrednio na grządki. A są to np. takie warzywa jak ogórki, dynie, cukinie, fasola czy fasolka szparagowa. Zastanówmy się jakie odmiany chcemy uprawiać, bo naprawdę jest z czego wybierać.

W warzywnikach pielęgnujemy też te rośliny, które już rosną i przeprowadzamy zbiory tych, które już dojrzały, m.in. szpinaku, rzodkiewek i pierwszych główek sałaty. Rzodkiewki i sałatę możemy jeszcze wysiać na późniejszy zbiór, podobnie jak kalarepę czy inne warzywa kapustne. Możemy jeszcze posadzić cebulę z dymki i rozsady brokuła, kalafiora, pora czy innych roślin, które wytrzymają krótkie spadki temperatur. Cały czas hartujemy też sadzonki pomidorów, papryki i innych warzyw ciepłolubnych, które będą mogły trafić na grządki, gdy się już ociepli na dobre.

Ogrody się już zazieleniły, krzewy liściaste, a także iglaste zachwycają soczystymi barwami. Niekiedy aż trudno uwierzyć, że zieleń ma tyle ocieni. Po nawożeniu i kwietniowych oraz majowych deszczach intensywnej barwy nabierają też ogrodowe, trawiaste dywany. Wegetacja darni rusza już pełną parą. Nie tylko nabiera ona barw, ale także przyrasta i pięknie się zagęszcza. Od tego czasu trawnik wymaga już regularnego koszenia.

A jeżeli pozostały nam w darni jeszcze jakieś ubytki po zimie lub powstały nowe, np. po obecności kretów lub dzików, które coraz częściej robią szkody w naszych ogrodach, początek maja jest nadal doskonałym momentem, żeby przeprowadzić dosiewkę lub rewitalizację  całego trawnika. W tym celu należy wysiać wybraną mieszankę traw, może być to np. nowość, jaka pojawiła się w sklepach ogrodniczych, mieszanka nasion traw i mikro koniczyny, która wymaga mniejszej ilości nawożenia i szybciej zadarnia powierzchnię, co przyda się też wtedy, gdy mamy np. psa w ogrodzie. Wysiewając lub dosiewając nasiona warto przykryć je ziemią, np. podłożem do trawników, żeby ptaki, które zapraszamy do ogrodów, bo pomagają nam w walce ze szkodnikami i których śpiewu o tej porze chętnie słuchamy, nie skusiły się na posiłek, w postaci świeżych, smacznych nasion, rozrzuconych na trawniku. Przykryte ziemią szybciej wykiełkują, dbajmy tylko o podlewanie. Jeżeli utrzymamy wilgotność podłoża ubytki w trawniku zarosną szybciej.

Życzymy pięknie rosnących roślin i pięknego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/