Kalendarz ogrodnika na 05.03 – 11.03 – marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie – „Nie siejesz grochu w marcu, nie masz go w garncu”.

Pora na kolejny „Tydzień w ogrodzie”. A zaczynamy go od grochu, bo w przeciwieństwie do fasolki szparagowej z nasionami tego warzywa nie ma na co czekać.

Marzec w ogrodzie – Groch i bób wysiewamy już w marcu, jak tylko ziemia obeschnie. Możemy je siać rzędowo lub gniazdowo. Warto je wcześniej namoczyć. W tym miesiącu wysiewamy także do gruntu rzodkiewkę i marchew. Zasiewy warto okryć włókniną, aby zabezpieczyć przed mrozem.

O zasadach udanej uprawy możemy przeczytać w marcowym czasopiśmie „Sezon w ogrodzie”. Znajdziemy tam też informacje o ciekawych odmianach do sadu i jagodnika, o efektywnych pergolach oraz o właściwym cięciu krzewów owocowych.

Dlatego że o tej porze, jak tylko nie ma mrozów, przeprowadzamy cięcie drzew i krzewów owocowych. Wycinamy przede wszystkim gałęzie uszkodzone przez mróz, gryzonie i szkodniki.

Marzec w ogrodzie – Przycinamy też krzewy ozdobne, między innymi róże, berberysy i budleje.  Technika cięcia róż jest uzależniona od typu krzewu oraz jego wieku. Zawsze staramy się, aby miejsce cięcia było lekko ukośne około centymetra nad pąkiem, tzw. oczkiem. Zawsze wycinamy też pędy słabe, chore, uszkodzone przez mróz, złamane, lub te, które ukośnie rosną do środka. Zwróćmy uwagę, aby sekator był ostry. To gwarantuje gładką płaszczyznę cięcia, co jest zdrowsze dla rośliny. Poszarpane rany mogą być źródłem chorób.

Pozostając w temacie chorób, opryskujemy brzoskwinię i nektarynkę przeciwko kędzierzawości liści. O tej porze możemy także opryskać iglaki przeciwko mszycy świerkowej i ochojnikowi świerkowemu. Więcej na ten temat mówiliśmy w trzecim odcinku „Ogrodniczego SOS”. „Ze szkodnikami na stopie wojennej” to także temat marcowego czasopisma „Kocham Ogród”. Oprócz tego możemy w nim również poczytać o zagrożeniach roślin cebulowych, deszczowaniu i warzywach korzeniowych, a także o innych ogrodniczych zagadnieniach.

Na rabatach uzupełniamy ściółkę, najczęściej jest to kora sosnowa, która ogranicza rozwój chwastów i wpływa na lepszy efekt wizualny naszych rabat.

Cały czas przygotowujemy rozsady warzyw na wczesny zbiór oraz warzyw o długim okresie wegetacji. Dbamy o rozsady, które wysiewaliśmy z lutym. Systematycznie je podlewamy i sprawdzamy czy nie pojawiły się choroby grzybowe lub szkodniki.

Rozpoczynamy wiosenne porządki. Żeby spokojnie relaksować się latem na pięknym tarasie musimy już teraz o niego zadbać. Zamiatanie, szczotkowanie i usuwanie chwastów ze szczelin to pierwsze prace, które czekają nas na tarasie. Czyścimy też ścieżki i podjazdy.