Rośliny kwitnące zimą w ogrodzie

Rośliny kwitnące zimą w ogrodzie – Zima to taka pora roku, kiedy miłośnicy roślin i ogrodów spędzają większość czasu w domu, np. przy malinowej herbatce. Marzą o tym żeby przyszła już wiosna. A tymczasem są rośliny, które kwitną właśnie o tej porze roku. I w oczekiwaniu na wiosnę, dla umilenia czasu tego oczekiwania, dziś opowiadanie właśnie o tych wyjątkowych roślinach.  Zapraszam.

Kwiatów tych roślin możemy wypatrywać w ogrodach w pierwszej kolejności.

Oczary. Wyczyniają o tej porze roku prawdziwe czary. Ich kwiaty nie są spektakularne, ale nie ma co narzekać. A raczej podziwiać, że ten krzew kwitnie nie zważając na mróz i śnieg od grudnia do marca w zależności od odmiany i warunków pogodowych. Pochodzi on z Azji i Ameryki Północnej. Płatki mogą być w kolorze żółtym, czerwonym i pomarańczowym. Podziwiajmy je z bliska.

Tak samo jak kwiaty kaliny wonnej. Jak sama nazwa wskazuje, może i kwiaty nie są okazałe, a raczej delikatne i niewielkie, ale za to pięknie pachną. Różnią się kolorem i kształtem płatków w zależności od odmiany. Przybierają barwę od bieli, poprzez jasno różowy i wyrazistego, nasyconego różu. Rośliny te kwitną nieco później niż oczary, bo od lutego do marca. Pochodzą z Azji, w głównej mierze z Chin. Są mrozoodporne, ale niekiedy, przy bardzo silnych przymrozkach, pąki kwiatowe mogą przemarzać i wtedy kalina kwitnie mniej obficie.

Dość wrażliwa na mrozy jest też kolejna roślina z naszej dzisiejszej wyliczanki – jaśmin nagokwiatowy, kwitnący na żółto, od grudnia do kwietnia. Jest to krzew, również pochodzący z Chin. Ma elastyczne, zielone pędy i kwiaty, które kojarzą się niektórym z forsycjami. Nie należy mylić tej rośliny z jaśminowcem, który kwitnie na biało, w zupełnie innym terminie. Niestety jaśmin nie należy do roślin łatwych w uprawie. Ale w cieplejszych rejonach naszego kraju, w miejscach słonecznych i osłoniętych, może zimą prezentować się naprawdę zjawiskowo.

Pozostając w temacie kwitnących krzewów, warto jeszcze wspomnieć o wawrzynku wilczełyko, który zakwita na przedwiośniu. Jego kwiaty mogą być w kolorze ciemnego różu lub bieli. Pamiętajmy, że jest to roślina silnie trująca, więc jeżeli chcemy ściąć o tej porze jej gałązki do pędzenia w wazonie z wodą, zwróćmy na to uwagę. To roślina, która w naturze rośnie w naszej strefie klimatycznej, również w Polsce, jest miododajna. Kwiaty intensywnie pachną. Pojawiają się one zanim roślina wytworzy liście. Pięknie prezentuje się w ogrodzie np. w otoczeniu bylin lub roślin cebulowych, które kwitną w tym samym czasie.

A nie ma chyba osoby, która nie zna tej rośliny. Gdy się pojawia, wszyscy wypatrują już wiosny. Śnieżyczka przebiśnieg. Bardzo często ich kwiaty kołyszą się na wczesnowiosennym wietrze już w lutym. Często nie straszny jest im śnieg i mróz. Przebiśniegi to rośliny cebulowe, raz posadzone w ogrodzie, powinny zostać w tym miejscu na wiele lat. Po jakimś czasie pięknie się rozrastają i rozmnażają. W naturze są pod ochroną, ale w sklepach jest dostępnych wiele odmian. Które możemy nabywać bez obaw.

Podobnie jak te rośliny. Wszystkim znane wspaniałe krokusy. Większość odmian kwitnie wiosną, ale są też takie, które potrafią nawet wyprzedzić przebiśniegi. Przebijają się dzielnie przez śnieżną poduchę. Niejednokrotnie walczą z porywistym wiatrem i śnieżycami. Takie niewielki, a takie wytrzymałe. Krokusy to również rośliny cebulowe, które sadzimy jesienią i które w gruncie muszą przejść okres chłodu, żeby zainicjować kwitnienie. A ich pojawiające się pod koniec zimy kwiaty nie tylko poprawiają nam humor, ale są także pożywieniem dla budzących się i jeszcze ospałych pszczół i trzmieli.

Bardzo wcześnie pojawiają się także ranniki zimowe. Te słoneczne, żółte, wesołe kwiaty są ozdobą naszych ogrodów od lutego do marca i podobnie jak przebiśniegi zwiastują nadchodzącą wiosnę. Ta bylina, z podziemnymi bulwami dość szybko się rozmnaża. Jest w pełni mrozoodporna, za to jeżeli temperatura wzrośnie powyżej 10 stopni Celsjusza, musimy pożegnać się z uroczymi kwiatami ranników, bo bardzo szybko wtedy przekwitają.

I jest jeszcze jedna roślina, która kwitnie zimą i której kwiaty są chyba najpiękniejsze z wszystkich wymienionych wcześniej. A mowa o ciemierniku, który występuje w przeróżnych odmianach. Najbardziej znana jest chyba ta o białych kwiatach, ale obecnie możemy uprawiać także ciemierniki różowe, purpurowe, a nawet prawie czarne, o kwiatach pojedynczych lub pełnych, jednobarwnych lub dwukolorowych. Są to byliny z podziemnymi kłączami, które kwitną zimą i wczesną wiosną, w zależności od warunków pogodowych oraz od gatunku i odmiany. Wszystkie ciemierniki są trujące, ale jednocześnie stanowią pokarm dla dopiero co  budzących się owadów zapylających. W jednym miejscu mogą rosnąć nawet 10 lat.

Które z tych wyjątkowych roślin kwitnących zimą lubicie najbardziej? Które macie już w ogrodach? A o których chcielibyście się dowiedzieć czegoś więcej. Piszcie w komentarzach. I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Nawet zimą.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/