Wysiew kwiatów jednorocznych

Wysiew kwiatów jednorocznych – Luty to miesiąc wysiewu na rozsady wielu kwiatów jednorocznych. Filmy o wysiewie pelargonii i petunii już pojawiły się na naszym kanale. Dzisiejszy odcinek będzie o wysiewie kolejnych trzech gatunków: kobei pnącej, goździka ogrodowego i naparstnicy purpurowej.

W przypadku każdego z nich konieczne jest wcześniejsze przygotowanie rozsady. Potrzebne są więc oprócz nasion wybrane pojemniki i podłoże do siewu i pikowania. Kobeę wysieję w wielodoniczce, a goździka i naparstnicę w plastikowych pojemnikach po produktach spożywczych. Wszystkie one muszą mieć otwory na dnie, przez które będzie mógł odpływać nadmiar wody.

Podłoże do wysiewu musi być lekkie i przepuszczalne, np. z domieszką piasku. Nie może być to ziemia ogrodowa, ponieważ mogą się w niej znajdować szkodniki lub patogeny chorobotwórcze, które mogą zniszczyć delikatne, dopiero co kiełkujące rośliny. Wypełniamy nim pojemniki, wyrównujemy i lekko ugniatamy.

Dla nasion kobei pnącej warto przygotować lekkie wgłębienia, ponieważ są one stosunkowo dużo i należy je umieścić w ziemi na głębokości ok. pół centymetra. Kobea pnąca to pięknie kwitnące pnącze, które w swoich naturalnych warunkach, w Ameryce Środkowej, jest byliną, a w Polsce uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Jej pędy dorastają u nas najczęściej do 3 metrów długości. Doskonale nadaje się do obsadzenia altan, płotów lub do stworzenia na tarasie lub balkonie zielonej ściany, gdy będzie się piąć po stworzonym dla niej rusztowaniu. Fioletowe lub niebieskie kwiaty pojawiają się od lipca do października. Nasiona kobei przysypujemy ziemią i delikatnie zwilżamy, np. za pomocą opryskiwacza o rozproszonym strumieniu. Kiełkuje dość długo, do 3 tygodni. Tak wyglądają moje siewki po ok. 2 tygodniach. Temperatura potrzebna do kiełkowania to 18-22 stopni Celsjusza. Już niedługo czeka mnie pikowanie tej rośliny.

Pikowania będzie też wymagał goździk ogrodowy Szabo. Jego nasiona są drobniejsze, wysiewam je rzutowo do większego pojemnika i także przykrywam ziemią, ale znacznie cieńszą warstwą niż w przypadku kobei. Taką, żeby jedynie nie było nasion widać. W ogrodach możemy uprawiać przeróżne gatunki goździków. Wiele z nich to byliny, tak jak np. ten goździk pierzasty lub ten goździk siny. Co oznacza, że chcąc je uprawiać musimy nabyć sadzonki i po posadzeniu możemy cieszyć się obecnością tych roślin w ogrodzie przez wiele lat. Mamy też goździki dwuletnie, czego przykładem może być goździk brodaty. Jego nasiona wysiewamy w maju lub czerwcu, najczęściej na rozsady, które latem sadzimy w ogrodzie na miejsce stałe i które obsypują się kwiatami w kolejnym roku. Często później się same rozsiewają, więc towarzyszą nam zazwyczaj dłużej aniżeli dwa lata.

I są także goździki, które uprawiamy jako rośliny jednoroczne i do których zaliczamy właśnie wysiewane przeze mnie goździki Szabo. Ten gatunek ma pełne, wielobarwne i pachnące kwiaty dorastające do 40-60 cm wysokości. Nadają się na kwiat cięty. Po przysypaniu nasion, delikatnie uklepujemy ziemię i zwilżamy. Wschody tej rośliny mogą nastąpić po ok. 2 tygodniach, u mnie stało się to znacznie szybciej, pojawiły się już po kilku dniach. Tak wyglądają po dwóch tygodniach, bez dodatkowego doświetlania. Najlepiej kiełkują w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza.

Naparstnica purpurowa to również jednoroczna roślina, która dorośnie do największych rozmiarów osiągających nawet metr, a których nasiona są najmniejsze i najdrobniejsze. Tworzy strzeliste, kłosowate kwiatostany, których kwiaty mogą być w różnych kolorach. Ich cechą charakterystyczną jest nakrapiania. Pamiętać należy też, że naparstnicę zaliczamy do roślin trujących.

Jej drobnych nasion nie przysypujemy ziemią, a jedynie przygniatamy do podłoża oraz zwilżamy bardzo rozproszonym strumieniem, żeby nie wymyć materiału siewnego i zanadto go nie zagłębić. Informacje poradnikowe często radzą, żeby naparstnicę wysiewać tak jak rośliny dwuletnie, latem poprzedniego roku. Jednak na opakowaniu moich nasion widnieje informacja, że siew należy przeprowadzić w lutym lub marcu i tak też zrobiłam. W przypadku tej rośliny również czeka mnie późniejsze pikowanie. Tak wygląda po dwóch tygodniach od wysiewu, rosnąc bez dodatkowego doświetlania na okiennym parapecie.

Po wysiewie wszystkie pojemniki były przykryte folią do czasu pojawienia się wschodów. Przykrywając w ten sposób swoje rozsady należy pamiętać o ich codziennym wietrzeniu. Gdy już widać młode siewki, folię można zdjąć i potem należy zadbać o stałą wilgotność podłoża. Pamiętajmy jednak, że powinno być ono wilgotne, a nie mokre. Pikowanie przeprowadza się na etapie ok. dwóch liści właściwych, aczkolwiek kobea pnąca jest silnie rosnącą rośliną i jeżeli zauważymy korzenie w otworach drenażowych będzie to już sygnał do przesadzenia siewek.

Na pewno wrócę więc do tematu tych pięknie kwitnących okazów. Zachęcam więc do śledzenia kanału OGRÓD NA CO DZIEŃ i oglądania kolejnych filmów.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#wysiew #kwiaty #kobeapnąca #goździkszabo #naparstnicapurpurowa #nasiona #luty #ogród #ogródek #ogrod_na_co_dzień