Rozplenica japońska – trawa ozdobna

Rozplenica japońska – W programie „Ogród od A do Z” kilka słów o roślinie, której nazwa rozpoczyna się literą R.
R jak ROZPLENICA JAPOŃSKA.

Rozplenica japońska to trawa ozdobna, roślina wieloletnia, która rzeczywiście pochodzi z Japonii, a także z innych rejonów Azji Wschodniej i Australii. Liście ma wąskie i dość ostre. Tworzy kępy, szczególnie malownicze w okresie kwitnienia. Kwiatostany są wąskie, puszyste, w odcieniach żółci, brązu, czerwieni lub bordo. Kwitnienie rozpoczyna się w sierpniu lub we wrześniu.

Malownicze kłosy są zjawiskową, jesienną ozdobą ogrodu. Szczególny urok roztaczają ubrane w poranną rosę lub mgłę. Zaschnięte, również zimą, mają walor dekoracyjny, pokryte szronem lub białym, śnieżnym puchem. We wschodnich i południowych rejonach Polski warto zabezpieczyć ją na zimę, bo podczas dużych przymrozków może przemarznąć.

Roślina ta, w zależności od odmiany, dorasta do wysokości 60 – 80 cm. Dobrze czuje się zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i zacienionych. Możemy ją sadzić pojedynczo, jak i w grupie, na rabatach, jako obwódki rabat lub trawników czy na brzegach zbiorników wodnych. Możemy uprawiać ją także w pojemnikach. Po kilku latach warto rozplenicę japońską odmłodzić, poprzez podział kęp. Jest to też jeden ze sposobów rozmnażania tej rośliny. Drugim sposobem jest wysiew nasion na wiosnę. Roślina ta niekiedy potrafi sama rozsiać się w ogrodzie.

Uprawa traw ozdobnych jest bardzo łatwa. Nie chorują i nie trzeba ich chronić przed szkodnikami. Za to z pewnością jest co podziwiać. Źdźbła ścinamy dopiero na wiosnę. Rozplenica japońska rozpoczyna wegetację dość późno, pierwsze źdźbła pojawiają się z reguły dopiero w maju.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/