Stokrotki – kwiaty w ogrodzie

Stokrotki – Dziś w programie „Ogród od A do Z” czas na literę S.

S jak STOKROTKI.

Stokrotkę zna każdy. To kwiatek, który towarzyszy nam od dzieciństwa, znamy go z bajek, piosenek, wierszyków i plecionych wianków. W ogrodach sadzimy ją na rabatach i w wiosennych donicach.

Jest to bylina, najczęściej traktowana jako roślina dwuletnia, kwitnąca najobficiej w drugim roku uprawy. Białe, jasnoróżowe lub czerwone płatki otaczające żółte oczko osadzone są na krótkich i cienkich łodyżkach. Kwiaty mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne. Dzięki hodowcom z dzikich form stokrotek powstały zaskakujące odmiany.

Kwitną one na wiosnę i czasami, mniej bujnie, powtarzają kwitnienie w późniejszych miesiącach. Lubią słońce lub lekki cień oraz żyzną, lekko wilgotną glebę.

Stokrotki wczesną wiosną możemy kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Możemy też uprawiać je od nasionka. Nasiona roślin dwuletnich wysiewamy w czerwcu i lipcu do skrzynek lub na rozsadniku, potem je pikujemy i w okolicach września sadzimy na miejsce stałe. Zanim ukwiecą naszą rabatę, muszą przejść specyficzny cykl rozwojowy. W pierwszym roku wypuszczają pędy i liście, a w drugim zakwitają.

Stokrotki często sadzimy na obrzeżach rabat lub w towarzystwie tulipanów i narcyzów. Równie pięknie prezentują się w skrzynkach balkonowych, rozmaitych misach i pojemnikach. Delikatne, słoneczne, wiosenne i radosne.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/