Sierpień w ogrodzie – 10.08 -16.08 – kalendarz ogrodnika

Sierpień w ogrodzie. „Jeżeli w sierpniu gorąco będzie, to zima w śniegi długo zasiędzie” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”

Festiwalem kwitnących jeżówek. To byliny, których kwiaty możemy podziwiać od lipca do września lub października. Rośliny te nadają się do uprawy na kwiat cięty oraz do suszenia, a w medycynie ludowej były wykorzystywane do przyrządzania środka zwiększającego odporność. Jeżówki dorastają do metra wysokości i są miododajne, chętnie odwiedzają je więc pszczoły, motyle i inne pożyteczne owady.

W wielu ogrodach kwitną też róże. Niektóre krzewy wielkokwiatowe oraz rabatowe właśnie powtarzają kwitnienie. Po deszczowym lipcu sprawdźmy, czy nie widać na nich oznak szarej pleśni, która pojawia się zwłaszcza na nieoberwanych przekwitłych kwiatach. Jeżeli zauważymy objawy chorób grzybowych możemy wykonać oprysk środkiem grzybobójczym, tym bardziej, że prognozy wskazują na nadchodzące ciepłe i słoneczne dni. Jest więc duża szansa, że krzewy odzyskają dobrą kondycję. W czasie upałów musimy jedynie pamiętać o systematycznym podlewaniu.

Dotyczy to także wszystkich roślin balkonowych i tarasowych, które uprawiamy w donicach. Podłoże w pojemnikach przesusza się bardzo szybko, gdy temperatura jest wysoka i przygrzewa słońce. Im mniejsza donica, tym częściej musimy sięgać po wąż ze zraszaczem lub konewkę. W przypadku niewielkich skrzynek balkonowych i przy temperaturze 30 stopni Celsjusza nawet 2 razy dziennie.

Nie możemy też zapominać o podlewaniu warzywnika, bardzo wrażliwe na niedobory wody są m.in. pomidory i ogórki i inne warzywa dyniowate, które o tej porze zawiązują jeszcze owoce. W sierpniu możemy przeprowadzić wysiew ziół, które zdążymy zebrać przed zimą lub które przeniesiemy potem do domu i będziemy uprawiać na kuchennym parapecie. Dotyczy to np. bazylii w różnych odmianach i koperku.

Sierpień to też ostatni miesiąc, w którym możemy przeprowadzić w ogrodzie cięcie żywopłotów lub roślin okrywowych, które za bardzo się rozrosły lub które wymagają przystrzyżenia. Regularnie przycinane rośliny mają bardziej zagęszczony pokrój, są zdrowsze i lepiej się prezentują. Nie czekajmy jednak z tym zabiegiem na ostatnią chwilę, żeby zdążyły one dojść do siebie po cięciu, zdrewnieć  i przygotować się do zimy.

15 sierpnia przypada podwójne święto: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. Możemy zatem z czystym sumieniem odłożyć ogrodowe prace na bok i odpocząć w ogrodzie.

Ale żeby nie marnować czasu, możemy już rozpocząć planowanie jesiennych zadań, które czekają nas niebawem. Pomóc nam w tym mogą książki i czasopisma ogrodnicze oraz oczywiście informacje z internetu, np. z kanału Ogród Na Co Dzień. Czy nam się to podoba, czy nie, druga połowa sierpnia to już moment, kiedy pomału zaczynamy przygotowywać ogród i nasze rośliny do zimy.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/