Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Za oknami piękna złota jesień 🍁 zachęcająca do pracy w ogrodzie. Jakie ogrodnicze zadania czekają na nas w nadchodzących 7 dniach? O tym jest dzisiejszy film z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Zapraszamy! 🍁🍁🍁
„W październiku, gdy liść z drzewa niesporo opada, późną wiosnę to zapowiada.” Rozpoczynamy kolejny pogodny „Tydzień w Ogrodzie”
…od Dnia Drzewa przypadającego 10 października. A z drzew liściastych rzeczywiście na razie nie opada wiele liści, chociaż przebarwiają się coraz mocniej. Czy zatem przysłowie się sprawdzi, czas pokarze.
Sprzątamy pomału rabaty kwiatowe. Usuwamy przekwitnięte rośliny jednoroczne, podziwiamy jeszcze te, które prezentują się nie najgorzej. Zielone liście bylin, np. kosaćców czy liliowców możemy przyciąć lub jeżeli nam nie przeszkadzają pozostawić w naturalnej formie czy podwiązane. W trakcie obumierania odżywią one jeszcze dodatkowo części podziemne roślin, a potem będą dodatkową warstwą ochronną w czasie mrozów. Zawsze jednak usuwamy liście, na których widać objawy chorób grzybowych lub żerowania szkodników.
Na rabatach kwiatowych przez cały październik trwają także roszady roślin cebulowych. Jedne wykopujemy, inne wkopujemy. Wykopujemy m.in. dalie, mieczyki czy kanny, a w ich miejsce trafiają tulipany, narcyzy, cesarskie korony, hiacynty, szafirki czy krokusy. Przypominamy, że te rośliny możemy sadzić też w donicach, które potem dołujemy w ziemi lub zabezpieczamy na zimę i możemy pędzić w domach już wczesną wiosną. Cały czas możemy także sadzić lub przesadzać byliny, które przy okazji można odmłodzić i rozmnożyć.
W cieplejszych rejonach naszego kraju kontynuujemy zbiory warzyw ciepłolubnych, które jeszcze rosną w naszych warzywnikach: późno wysianą fasolkę szparagową, paprykę, ostatnie bakłażany, pomidory czy cukinie. Paprykę słodką możemy zbierać jeszcze zieloną, przebarwi się do końca już w domu, podobnie jak zaognione pomidory. Jeżeli jakieś warzywa uprawialiśmy w donicach, możemy je teraz przenieść w jakieś cieplejsze miejsce, na osłonięty, słoneczny taras, do tunelu foliowego lub do szklarni, gdzie jeszcze przez jakiś czas będzie mogły rosnąć i dalej dojrzewać.
Już na dobre o tej porze trwa sezon orzechowy, a w naszych ogrodach najczęściej uprawia się orzechy włoskie. W prawdzie z botanicznego punktu widzenia orzech włoski nie jest prawdziwym orzechem a pestką owocu, nie zmienia to jednak faktu, że jest on niezwykle zdrowy i warto o nim pamiętać podczas codziennej diety. Jeżeli zamierzamy przechowywać je przez dłuższy czas, lepiej zostawić je niełupane i umieścić w wiklinowym koszu lub przewiewnym worku, w suchym i ciepłym miejscu.
A wracając do ogrodu, jeżeli przez dłuższy czas nie pada, podlewamy rośliny zimozielone, takie jak np. rododendrony, bukszpany, trzmieliny czy rośliny iglaste. One nie zapadają w zimowy sen, dlatego musimy o to dbać również jesienią i zimą. W szczególny sposób pamiętajmy o okazach posadzonych w donicach. One potrzebują regularnego dostarczania wilgoci przez cały rok.
Przeprowadzamy ostatnie nawożenie domowych roślin doniczkowych, jeżeli nie zrobiliśmy tego we wrześniu. W okresie zimowym zaprzestajemy lub znacznie ograniczamy odżywianie naszych okazów, żeby nie stymulować ich do wzrostu w momencie, kiedy w naszym klimacie zdecydowanie brakuje im światła. Mogą stać się wtedy zanadto wybujałe, co nie służy ich zdrowiu. Wyjątkiem są rośliny, które o tej porze kwitną, jak np. storczyki.
I tym kwitnącym akcentem kończymy ten odcinek. Życzymy wspaniałego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” jak zawsze zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/