Skrzydłokwiat – dlaczego warto go uprawiać?

Skrzydłokwiat – dlaczego warto go uprawiać? Dlaczego warto mieć w domu skrzydłokwiaty? W dzisiejszym odcinku z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” poznacie 10 powodów, by uprawiać te rośliny. 💚 Zapraszam!

Skrzydłokwiat pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie ma zapewnioną wysoką temperaturę i wilgotność powietrza. Aby zapewnić roślinie podobne warunki w mieszkaniu warto regularnie i obficie zraszać jej liście, szczególnie latem, gdy jest ciepło, jak również zimą, kiedy w domach zazwyczaj jest suche powietrze. Mimo wszystko skrzydłokwiat doskonale czuje się w domowych warunkach, ponieważ przez cały rok wymaga stałej temperatury pokojowej. Jest to stosunkowo niska roślina o ciemnozielonych liściach i białych kolbiastych kwiatostanach.

A teraz wróćmy do naszego tematu. Dlaczego warto zaprosić skrzydłokwiat do naszego mieszkania?

Po pierwsze. Skrzydłokwiat jest już dość powszechnie znany jako roślina oczyszczająca powietrze, którym nam się potem lepiej oddycha i co pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Jest on jedną z roślin o właściwościach fitoremediacyjnych, które pochłaniają toksyczne i szkodliwe substancje z naszego otoczenia, między innymi tlenek węgla, tlenek azotu i nikotynę, przez co oczyszczają powietrze w naszych mieszkaniach. Z tego powodu warto go uprawiać nie tylko w domach, ale także w pomieszczeniach biurowych.

Zaletą drugą tego gatunku jest to, że należy do roślin stosunkowo tanich i szeroko dostępnych w sklepach i centrach ogrodniczych. Możemy nabyć nieco większe i nieco droższe okazy, ale także mniejsze sadzonki, dużo tańsze. Rośliny te rosną dość szybko, rozrastają się bezproblemowo i już po kilku latach z niewielkiej i taniej sadzonki sami możemy wyhodować całkiem okazałą roślinną dekorację.

Zobacz też film : Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?  i   Skrzydłokwiat plamy na liściach i uschnięte końcówki

Kolejny powód, by mieć u siebie skrzydłokwiat to akt, że jest on łatwy w uprawie.

Lepiej niż inne domowe rośliny doniczkowe, toleruje ona wysoką temperaturę otoczenia przez cały rok. Podlewanie powinno być umiarkowane.  Jeżeli zapomnimy o naszym skrzydłokwiecie, liście delikatnie oklapną, ale po podlaniu od razu roślina nabiera na nowo zdrowego, witalnego wyglądu. Od marca do września warto go odżywiać mniej więcej co 2 tygodnie nawozem wieloskładnikowym. Młode okazy przesadza się co roku, starsze – rzadziej. Roślina ta wiele nam wybaczy. Nawet jeżeli narazimy ją na jakieś zaniedbania pod względem zabiegów pielęgnacyjnych, potrafi szybko się zregenerować.

Czwarta zachęta do uprawy skrzydłokwiatu jest taka, że może być on uprawiany w ciemniejszych miejscach.

Skrzydłokwiat doskonale nadaje się do ustawienia w lekko zacienionej części pokoju. Lubi światło, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie. Od wiosny do lata, można ją ustawić w oddaleniu od okna, zwłaszcza jeżeli jest od południa. Zimą można go ustawić bliżej, nawet w pełnym słońcu, ponieważ nie operuje ono wtedy mocno i dzień jest krótki.

Punkt piąty naszej wyliczanki jest taki, że skrzydłokwiat jest rośliną długowieczną. Może nam towarzyszyć wiele, wiele lat. A punkt szósty to fakt, że łatwo go rozmnożyć.

A najprostszym sposobem rozmnażania skrzydłokwiatu jest podział bryły korzeniowej. W tym celu wyjmujemy roślinę z doniczki i oczyszczamy ją z resztek starego podłoża. Bryłę korzeniową przecinamy ostrym nożem, rozdzielając następnie część nadziemną rośliny. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby niepotrzebnie nie uszkadzać korzeni. Nowe rośliny umieszczamy w doniczkach ze świeżym podłożem do roślin zielonych z dodatkiem torfu.

Wyliczając zalety skrzydłokwiatu, nie można pominąć tego, że jest to niezwykle ładna i urokliwa roślina, którą docenią zarówno osoby lubiące rośliny kwitnące, jak również osoby preferujące gatunki ozdobne z liści.

Wiąże się z tym również ósma zaleta tego gatunku, a mianowicie różnorodność form jej ekspozycji w mieszkaniu. Będzie pasować zarówno do wnętrz urządzonych w stylu wiejskim, jak również w stylu nowoczesnym. Pięknie prezentuje się w każdej donicy, wysokiej, tradycyjnej czy awangardowej. Ponadto można go uprawiać zarówno jako jedyną, samodzielnie rosnącą roślinę w pojemniku, jak również w kompozycji z innymi gatunkami, np. w sąsiedztwie innych roślin o ozdobnych liściach.

Zaleta dziewiąta skrzydłokwiatu to jego odporność na choroby i szkodniki. Nie jest rośliną nieśmiertelną i bywają momenty, że trzeba je podleczyć lub oczyścić z niepożądanych owadów, ale szkody wyrządzone tej roślinie są zazwyczaj stosunkowo niewielkie i jeżeli zareagujemy a czas, szybko odzyskuje swój piękny wygląd.

Ostatni powód w naszej dzisiejszej wyliczance zachęcający do posiadania skrzydłokwiatu jest taki, że jego kwiatostany nadają się na kwiat cięty. Jeżeli przyjdzie nam a to ochota, możemy go ściąć i dołożyć do bukietu w wazonie. Długo utrzymuje swój świeży, piękny wygląd.

I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” i pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/