Wysiew kwiatów do donic w maju

Wysiew kwiatów do donic w maju – Tematem dzisiejszego odcinka z cyklu „Ogród Ozdobny” będzie wysiew wybranych gatunków kwiatów do donic w ogrodzie. Będą to m. in. nasturcje, nagietki, groszek pachnący, maciejkę, słoneczniki i wiele innych. Zapraszam!

Maj to miesiąc wysiewu wielu gatunków kwiatów. Cieplejsze dni i noce pozwalają na uprawę w ogrodzie już także roślin ciepłolubnych. Możemy je siać bezpośrednio na rabacie kwiatowej, moja jednak jest właśnie w pełni kwitnienia i nie chciałabym w tej chwili przeszkadzać pięknym narcyzom, tulipanom i szachownicom. Dlatego postanowiłam moje ulubione kwiaty jednoroczne wysiać w donicach. Co potem z nimi zrobię i gdzie znajdę dla nich miejsce, czas pokaże.

Na początek nasturcja, roślina wielu dobrze znana i lubiana. Wyróżnia się jej odmiany pnące i karłowe. Wysiewamy ją dopiero na początku maja, ponieważ jest wrażliwa na przymrozki. Pięknie rośnie w słońcu, ale może być też uprawiana w cieniu, wtedy wykształca silne pędy i liście, ale słabo kwitnie. Kwiaty mogą mieć barwę żółtą, pomarańczową, łososiową lub różową. Zarówno młode liście, jak i kwiaty nasturcji są jadalne.

Podobnie jak kwiaty nagietków, które są bardzo łatwe w uprawie. Mogą rosnąć zarówno w gruncie, jak i w donicach. Można je wysiewać praktycznie do lipca, wówczas będą kwitły aż do mrozów. Kwiaty w barwie żółtej, pomarańczowej lub morelowej mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. W przemyśle zielarskim wykorzystuje się właśnie płatki tych roślin, a my możemy nie tylko czerpać korzyści z ich walorów użytkowych, ale także podziwiać je w ogrodzie, w balkonowych donicach lub w bukietach umieszczonych w wazonach.

Groszek pachnący to w większości odmiany pnące, ale możemy nabyć też nasiona odmian niskich, które świetnie sprawdzą się w uprawie pojemnikowej. Jak sama nazwa wskazuje jest to roślina pięknie pachnąca, bez względu na kolor kwiatów, które mogą być niebieskie, czerwone, różowe lub białe. Groszek nadaje się na kwiat cięty, a w ogrodzie lub na balkonie najlepiej czuje się  na stanowisku słonecznym, w glebie żyznej i umiarkowanie wilgotnej.

Pięknie pachną też kwiaty maciejki, ale tylko wieczorami. Mimo wszystko wysieję je również u siebie. Tak naprawdę to obowiązkowe zadanie, jakie wykonuję wiosną. Potem doniczki z pachnącą maciejką rozstawiam w miejscach, gdzie odpoczywamy w ogrodzie w późnych godzinach lub stawiam na zewnętrznych parapetach. Kiedyś była uprawiana w każdym ogródku, warto o niej pamiętać. Nadaje się nasadzeń w miejscach lekko zacienionych. Kwiaty maciejki są niepozorne, za dnia praktycznie niewidoczne.

Za to zdecydowanie widoczne są kwiaty słoneczników, gdy już zakwitną. Możemy je oczywiście uprawiać w warzywniku, jako rośliny użytkowe, ale coraz częściej decydujemy się na uprawę ich odmian ozdobnych, często karłowych lub takich, które nie mają żółtych płatków, tylko pomarańczowe lub bordowe. Słoneczniki nie lubią przesadzania, wysieję je więc na razie w torfowych doniczkach, które potem razem z bryłą korzeniową zagłębię w ziemi, w wybranym dla nich miejscu. Słoneczniki kochają słońce. Jak najbardziej nadają się na kwiat cięty.

Kosmos czyli onętek też może być zbierany do letnich bukietów. Jest to również roślina dość wysoka, może dorastać mniej więcej do metra wysokości. Kwiaty, w różnych kolorach, mogą być pojedyncze lub pełne, ja akurat mam taką odmianę. Rośliny te są łatwe w uprawie. Warto wybrać dla nich miejsce osłonięte od wiatru, ponieważ silne porywy mogłyby połamać dość wiotkie łodygi. Onętki same się rozsiewają, w tym samym miejscu, na rabacie kwiatowej w ogrodzie, mogą się więc pojawiać przez wiele lat.

Gipsówka, a dokładniej gipsówka wytworna, inaczej łyszczec to roślina o drobnych białych kwiatach, które dokładane są często przez florystów do bukietów, jako ich dodatkowa dekoracja i wypełnienie. Najlepszym stanowiskiem dla tej rośliny jest miejsce słoneczne, o glebie stosunkowo suchej i bogatej w wapń. Może być uprawiana zarówno na rabatach kwiatowych jak i w donicach.

Tak samo jak ubiorek, którego kwiaty mogą mieć kolor biały, taki jak tutaj lub kolor różowy, takie właśnie mam nasiona, a także kolor czerwony i fioletowy. Nasiona te mogą być wsiewane wprost do gruntu od kwietnia, im wcześniej to zrobimy, tym wcześniej będą kwitły. Moje pewnie zakwitną w pełni lata. Ubiorek, jak większość roślin kwitnących dobrze rośnie w miejscu słonecznym, w glebie nie za wilgotnej, np. piaszczysto-gliniastej.

Nemezja to roślina bardzo dekoracyjna. Jej gotowe sadzonki można nabyć w maju w sklepach ogrodniczych, ja jednak postanowiłam ją wysiać. Lubi ona miejsca słoneczne, żyzne, ciepłe i lekkie gleby. Kwiaty nemezji mogą mieć różne barwy, ja akurat mam taką odmianę, która będzie kwitła na niebiesko.

Na niebiesko mam nadzieję zakwitnie u mnie również wilec. Na niebiesko i różowo, bo mam akurat nasiona takich odmian. Jest to pnącze, które może dorosnąć nawet do 15 metrów długości, kwitnące obficie w lipcu i sierpniu. Rośnie bardzo szybko. Jestem bardzo ciekawa, jakie będą efekty jego uprawy.

Nigdy wcześniej nie wysiewałam też bielunia, dokładniej jest to bieluń surmikwiat Ballerina. To odmiana wieloletniej Datury o pachnących, fioletowo-białych kwiatach. Dorasta do mniej więcej 70 cm wysokości. Nadaje się do uprawy pojemnikowej na tarasach i balkonach, może rosnąć na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym.

Wszystkie gatunki, które dzisiaj wysiewałam przykrywamy cienką warstwą ziemi i podlewamy. Nie są one zbytnio wymagające co do gleby, ja akurat umieściłam nasiona w uniwersalnej ziemi kwiatowej, do której na wierzchu dosypałam podłoża do siewu i pikowania. Stałą, dość wysoką wilgotność tego podłoża należy utrzymywać do czasu pojawienia się wschodów. Warto też wspomnieć, że kwiaty te będą nie tylko uciechą dla naszych oczu, ale również będą chętnie odwiedzane przez pożyteczne owady zapylające, w tym pszczoły.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/