Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Co zrobić, żeby pobudzić go do zawiązywania kwiatostanów? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym odcinku z cyklu „Dom Pełen Kwiatów’. Zapraszam!

Śnieżnobiałe kwiatostany w towarzystwie ciemnozielonych połyskliwych liści sprawiają, że skrzydłokwiat jest rośliną pełną egzotycznego wdzięku. Nawet kiedy nie kwitnie, jest wspaniałą roślinną dekoracją, ale to kwiaty stanowią jego największy atrybut.

Ich budowa jest bardzo charakterystyczna i ciekawa. Drobne, niepozorne kwiaty zebrane są w kolbowate kwiatostany wyrastające na szczycie pędu, otulone są one u podstawy białą pochwą kwiatostanową, która jest po prostu zmodyfikowanym liściem. Liść ten jest biały, a czasami w zależności od odmiany także w innym kolorze i w naturze ma wabić owady zapylające. Bo należy pamiętać, że skrzydłokwiaty występują w różnych odmianach, rzadko są one opisywane przez producentów na doniczkach, ale można dostrzec różnice w wielkości liści czy kształcie kwiatostanów. Niektóre kwiatostany są zatem większe inne mniejsze, o owalnym lub bardziej strzelistym kształcie. Największym ich atutem jest to, że utrzymują się długo na roślinie, niekiedy do 6 tygodni, przechodząc z koloru białego w bladozielony. Zatem zielenienie kwiatostanów to zjawisko naturalne związane z przekwitaniem. Gdy skrzydłokwiat przekwitnie, usuwamy u podstawy uschnięty kwiatostan. Jeżeli jednak kwiatostany niemal od razu po wykształceniu stają się zielono- seledynowe, może to oznaczać, że roślina ma za mało światła i pochwy kwiatostanów przejmują także rolę liści w przeprowadzaniu fotosyntezy.

Podczas zakupu skrzydłokwiatów zawsze trafiają na się kwitnące sadzonki, jednak z czasem może się zdarzyć tak, że tych kwiatostanów na roślinie pojawia się coraz mniej, aż z czasem kwitnienie zupełnie zanika. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka.

Po pierwsze, może to wynikać z tego, że roślina jest osłabiona, w wyniku na przykład ataku szkodników, choroby lub ze względu na błędy pielęgnacyjne. Wtedy musimy roślinę w pierwszej kolejności wyleczyć lub się nią odpowiednio zaopiekować.

Brak kwitnienia może też wynikać z okresu wegetacji samej rośliny. Po intensywnym kwitnieniu może być ona po prostu zmęczona i przechodzić stan chwilowego odpoczynku. Jeżeli jest odpowiednio pielęgnowana zakwitnie znowu, po jakimś czasie. Najczęściej ten czas przypada na miesiące od maja do sierpnia.

Zdarza się jednak i tak, że roślina nie zakwita. Mimo że wygląda wspaniale i jest okazem zdrowia, kwiatostany się nie pojawiają. I trwa to przez dłuższy czas, czasami nawet latami. Jaka może być tego przyczyna?

Zobacz też film : Skrzydłokwiat plamy na liściach i uschnięte końcówki  i   Skrzydłokwiat – dlaczego warto go uprawiać?

Może być to kwestia niedostatecznej ilości światła. Skrzydłokwiat dobrze radzi sobie w cieniu i generalnie jest rośliną cieniolubną, jednak w takich warunkach może przestać kwitnąć. Aby wytwarzał kwiaty potrzebuje rozproszonego światła. Warto więc w takim wypadku przesunąć roślinę nieco bliżej okna, jednak nie za blisko, zwłaszcza jeżeli jest to okno od strony południowej, ponieważ wtedy może być ona narażona na poparzenie liści. Podsumowując, skrzydłokwiat dobrze rośnie w półcieniu, ale wtedy słabiej kwitnie.

Po drugie, brak kwitnienia może być związany z niedoborem składników pokarmowych lub nieprawidłowego nawożenia. Jeżeli stosujemy nawozy do roślin ozdobnych z liści, bogatych w azot, roślina jest cały czas pobudzana do rozbudowywania swojej masy liściowej, kosztem kwitnienia. Jeżeli zależy nam na kwiatach należy taki nawóz zastąpić nawozem dla roślin kwitnących. Tego typu nawozy zawierają mniej azotu, za to więcej fosforu i potasu, które mają wpływ na zawiązywanie kwiatów. Stosujemy go zgodnie z opisem na opakowaniu. Na kwitnienie oraz wygląd liści korzystnie wpływają nawozy organiczne.

Skrzydłokwiat może też nie kwitnąć, jeżeli jest podlewany zbyt twardą wodą. W naturze, roślina ta rośnie w lasach deszczowych, gdzie opady są ciepłe, a woda miękka. Dlatego, żeby obficie kwitła, należy używać miękkiej odstanej wody w temperaturze pokojowej, nie lodowatej.

Brak kwitnienia jest spowodowany jest niekiedy zbyt niską wilgotnością powietrza lub tym, że roślina ma zbyt dobrze, przez co nie jest pobudzona do rozmnażania i zawiązywania nasion, a tym samym kwiatów. Wtedy należy je pobudzić poprzez stworzenie nieco trudniejszych warunków uprawy i wystawienie rośliny na niewielki stres. Można to zrobić np. poprzez przestawienie jej w inne miejsce lub delikatne przesuszenie czy też delikatne ograniczenie podlewania.

Jest jeszcze jeden powód braku kwitnienia skrzydłokwiatów. Przestają one kwitnąć po przesadzeniu, ponieważ rośliny w nowym podłożu i często w większych doniczkach skupiają się w pierwszej kolejności na rozbudowie systemu korzeniowego. Pozostaje nam wtedy poczekać, aż przejdzie ona do wytwarzania nowych liści i dopiero potem kwiatów. Pamiętajmy więc, żeby w czasie przesadzania wybierać dla rośliny pojemnik o jedynie nieco większej średnicy. Skrzydłokwiaty kwitną lepiej w ciaśniejszych doniczkach.

I to wszystko na dziś. Życzę cudownie i bujnie kwitnących skrzydłokwiatów. I zapraszam do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzieńkwiaty dom

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/