Kalendarz ogrodnika na 07.01 – 13.01 – styczeń w ogrodzie

“Gdy w styczniu mrozy i śniegi, będą stodoły po brzegi”. Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”. ❄❄❄

W wielu rejonach naszego kraju zapowiadane są opady śniegu. Warto więc zastanowić się czy śnieg jest dobry dla naszych roślin. ❄❄❄

Śnieg ma swoje zalety i wady. Od dawna wiadomo, że okrywa śnieżna jest najlepszym zabezpieczeniem dla korzeni roślin w ogrodzie, jak puchowa pierzynka. Ponadto podczas odwilży, topiąc, stopniowo nawilża glebę.

Jednak nadmiar śniegu, zwłaszcza mokrego, leżącego na pędach roślin iglastych, może spowodować zniekształcenie koron, a czasami nawet wyłamywanie konarów. Dlatego po opadach należy strząsnąć śnieg z roślin podatnych na deformację.

Głównie dotyczy to iglaków o strzelistym lub kolumnowym pokroju. Przed zapowiadanymi opadami śniegu warto je obwiązać spiralnie sznurkiem na całej wysokości. Wtedy nie musimy się martwić późniejszym otrząsaniem okiści śnieżnej.

Gdy spadnie śnieg musimy zadbać o odśnieżanie podjazdu i używanych ścieżek w ogrodzie, a także chodnika, jeżeli przylega bezpośrednio do naszej posesji. W ruch zatem idą szufle, łopaty do śniegu lub odśnieżarki.

Pamiętajmy, aby podczas odśnieżania nie przerzucać śniegu na trawnik. Gruba warstwa śniegu pokrywająca darń zwiększa wilgotność oraz ogranicza wymianę gazową, szczególnie jeżeli jest ubita. To może skutkować porażeniem trawy przez pleśń, a w konsekwencji nawet zamieraniem murawy. Dlatego ważne jest także unikanie udeptywania trawnika.

Zachowajmy ostrożność w stosowaniu soli na ścieżkach w pobliżu traw i delikatnych roślin. W razie potrzeby, w ogrodzie można zastąpić sól piaskiem.

Jeżeli zapowiadane są siarczyste mrozy, sprawdźmy czy nowo posadzone lub wrażliwe rośliny, a także rośliny w donicach nie wymagają dodatkowej osłony słomianą matą, agrowłókniną lub stroiszem. Może przyda nam się do tego choinka, którą już rozebraliśmy z bożonarodzeniowych ozdób…

Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/