Kalendarz ogrodnika 25.03 – 31.03 – marzec w ogrodzie
Marzec w ogrodzie – “Wiosną nadzieje rosną”. Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”, a w nim coraz więcej zieleni i kolorowych kwiatów.
Marzec w ogrodzie, żeby latem pięknie kwitła lawenda, należy pamiętać o ważnym wiosennym zabiegu pielęgnacyjnym, jakim jest przycinanie. Regularne cięcie lawendy sprawi, że będzie ona miała zwarty pokrój i obficiej pokryje się kwiatami. Usuwamy chore lub uszkodzone pędy, a pozostałe skracamy tak, żeby nadać lawendzie kulisty kształt.
26 marca jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku. Kiełkuje on już w niejednym warzywniku. Cały czas możemy też wysiewać m.in. rzodkiewkę i sałatę oraz marchew i pietruszkę. Noce są jeszcze chłodne, warto więc przykryć obsiane zagony włókniną wiosenną.
Jeżeli nie pada musimy już zadbać o podlewanie roślin w ogrodzie. Dotyczy to zwłaszcza wczesnowiosennych kwiatów posadzonych w donicach i warzyw wysianych na grządkach. Dbamy też o regularne odchwaszczanie warzywnika.
Ciekawostką jest to, że 28 marca jest Dzień Chwastów. Mimo że często są to rośliny naprawdę wartościowe, jak np. mniszek lekarski czy pokrzywa, to wyrastają w ogrodzie tam, gdzie ich nie chcemy. Obniżają plony roślin, które uprawiamy, zabierają im miejsce, światło, wodę i składniki pokarmowe. Wczesną wiosną rozpoczynamy więc z nimi walkę, którą kończymy późną jesienią.
Cały czas dbamy o rozsady, które przygotowaliśmy w lutym i na początku marca. Te, które już wykiełkowały przenosimy w dobrze nasłonecznione miejsce i dbamy o systematyczne nawadnianie. Te, które są wystarczająco wyrośnięte, możemy już pikować do większych doniczek. Przygotowujemy też kolejne rozsady. Nadal możemy wysiewać pomidory i paprykę, warzywa kapustne i zioła.
Marzec w ogrodzie – Zaczynają już kwitnąć forsycje, pora więc na wertykulację lub aerację trawnika. Zabieg ten wykonujemy, gdy ustabilizuje się temperatura i ziemia obeschnie. Aeracja polega na nakłuwaniu darni, a wertykulacja na jej nacinaniu. Dzięki niej do korzeni dociera więcej wody, powietrza i składników pokarmowych.
Po wertykulacji warto trawnik nawieźć. Pierwszy zastrzyk składników odżywczych ma na celu regenerację trawnika po zimie. Zwróćmy szczególną uwagę na równomierne rozsypanie nawozu. Po nawożeniu darń dokładnie podlewamy.
Więcej na temat wertykulacji i nawożenia trawnika będziemy mówić w czwartkowym “Poradniku Ogrodnika”.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/