Trawnik – pielęgnacja trawnika latem

Trawnik – pielęgnacja trawnika latem. W dzisiejszym odcinku z cyklu „Ogród Ozdobny” przypominamy zasady pielęgnacji trawnika latem. O czym nie możemy zapominać w czasie upałów? Odpowiedź w naszym filmie. Zapraszamy

Każdy właściciel ogrodu z trawnikiem wie, że są trzy główne zadania zadania, które należy wykonywać, żeby mieć piękną zieloną darń, a są to koszenie, podlewanie i nawożenie. Latem nie możemy o nich zapominać, aczkolwiek różnią się one nieco od tego, co należy robić wiosną. O tej porze należy zwrócić uwagę na upały i na to, że jest to okres przejściowy między rozpoczęciem wegetacji traw wiosną i przygotowania ich już do zimowego snu, o co należy zadbać jesienią. Jak zatem postępować z trawnikiem w drugiej połowie lata?

Zacznijmy od koszenia. Przyjmuje się, że średnio należy kosić trawnik w lipcu i sierpniu raz na tydzień, chociaż w czasie suszy robimy to rzadziej. Cięcie pobudza rośliny do wypuszczania nowych źdźbeł, tym samym sprzyja zagęszczeniu darni. Robimy to oczywiście za pomocą kosiarki, która może być spalinowa lub elektryczna. Coraz bardziej popularne są kosiarki akumulatorowe oraz roboty koszące. O naładowanie baterii do kosiarek akumulatorowych musimy zadbać własnoręcznie, natomiast w przypadku robotów koszących nie musimy się już o to martwić. One same dbają o swoje naładowanie kierując się w odpowiednim momencie do stacji.

To co różni letnie koszenie od wiosennego, to wysokość tego koszenia. Wiosną w zależności od tego jaki mamy trawnik, użytkowy, ozdobny czy sportowy, kosimy go na wysokość średnio od 3 do 6 cm. Natomiast latem, gdy jest wyjątkowo sucho, upalnie i słonecznie, lepiej jest przycinać darń na 2-3 cm wyżej  niż zazwyczaj. Zbyt krótkie cięcie naraża darń na przypalenie, w efekcie czego trawnik może zżółknąć.

Lato to również czas wakacyjnych wyjazdów urlopowych. Po powrocie z takiego wyjazdu możemy zastać darń znacznie wyższą niż zazwyczaj. Wówczas musimy pamiętać o tym, że nie należy od razu kosić trawnika zbyt nisko, lepiej to robić stopniowo, w np. dwu- trzydniowych odstępach czasu. Za jednym cięciem możemy skrócić darń najwyżej o 1/3.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że regularne koszenie powstrzymuje rozwój chwastów, które na dłuższą metę nie przetrwają ciągłego pozbawiania liści, w przeciwieństwie do traw, które są w ten sposób stymulowane do wytwarzania kolejnych źdźbeł. Odchwaszczanie trawnika to także zabieg, o którym warto pamiętać. Najczęściej używamy  kosiarek z koszem, do którego zbierany jest cały pokos. Potem możemy go wrzucić do kompostownika, rozkładając warstwą nie grubszą niż 30 cm. Niektórzy skoszonej trawy używają też jako ściółki. Rozwiązaniem na uniknięcie problemów ze składowaniem skoszonej trawy jest stosowanie kosiarek mulczujących. Do takich zaliczamy m.in. roboty koszące, które przycinają trawnik bardzo często, częściej niż sami robilibyśmy to za pomocą tradycyjnej kosiarki, tym samym fragmenty ścinanych traw są niewielkie i pozostają na murawie, nie wymagają usuwania, tym samym stanowią dodatkową porcję składników odżywczych, ale należy wtedy pamiętać o staranniejszej jesiennej czy też wiosennej wertykulacji bądź aeracji.

A pozostając w temacie odżywiania trawnika, to latem należy zmienić nawóz wiosenny na jesienny. To znaczy, jeszcze na przełomie lipca i sierpnia, najpóźniej do połowy sierpnia, jeżeli np. ze względu na wyjazdy nie mieliśmy wcześniej czasu, żeby to zrobić, nawozimy darń wybranym nawozem azotowym, może być to wieloskładnikowy, granulowany nawóz ze zwiększoną dawką azotu, który głównie odpowiada za przyrost masy liściowej. Od połowy sierpnia należy stosować już tzw. nawozy jesienne, które mają zdecydowanie mniej azotu, za to więcej fosforu i potasu, które są m.in. odpowiedzialne za gospodarkę wodną i rozwój systemu korzeniowego i które pomagają przygotować się trawnikowi do spoczynku w czasie zimy.

Jeżeli zauważymy, że nasz trawnik jest wyjątkowo osłabiony i potrzebuje specjalnej interwencji, można go nawieźć dolistnie, na przykład za pomocą opryskiwacza. W tym celu można użyć uniwersalnego nawozu rozpuszczalnego w wodzie, którego normalnie używamy do odżywiania innych roślin w ogrodzie. Trawy nawiezione dolistnie szybciej przyswajają składniki odżywcze. Za to odpowiednia ilość tych składników gwarantuje odpowiednie wybarwienie i krzewienie oraz zwiększa odporność traw na choroby.

Wykorzystując nawozy granulowane, rozsiewamy je równomiernie ręcznie – w przypadku niewielkich trawników lub za pomocą siewników na większych powierzchniach. Pamiętajmy jednak, że w letnie, suche i upalne dni, gdy temperatura przekracza 30-35 stopni Celsjusza, nawożenie niesie za sobą ryzyko poparzenia i uszkodzenia źdźbeł.

W czasie letnich upałów najwięcej myślimy jednak o podlewaniu. Podczas długiej suchej, bezdeszczowej pogody, trawa ulega niestety wypaleniu. Jeżeli system korzeniowy jest już dostatecznie rozbudowany, to po kilku deszczowych dniach  trawnik się znów zazieleni i odbuduje. Ale jeżeli chcemy mieć wspaniałą darń przez cały czas, to podlewanie jej latem jest koniecznością. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub wieczorem, systemem nawadniającym z rozstawionymi zraszaczami lub zraszaczami podłączonymi do węża z wodą. Mogą być one obrotowe lub wahadłowe, w zależności od wielkości i kształtu trawnika. Równomiernie nawodnią one darń bez naszego udziału. Przyjmuje się, że najlepiej jest podlewać trawnik w czasie lata raz na kilka dni, w miarę potrzeby, dozując ok. 10 litrów na 1 metr kwadratowy, tak żeby woda dotarła do korzeni.

W czasie wakacyjnych miesięcy, sprawdzajmy też regularnie, czy nie pojawiły się na trawników objawy chorób lub żerowania szkodników, żeby jak najszybciej zareagować odpowiednim zabiegiem i w porę ograniczyć lub naprawić uszkodzenia. Niekiedy potrzebna okazuje się też dosiewka. Na szczęście latem, ziemia jest nagrzana i przy zapewnieniu wilgoci, nasiona traw kiełkują bardzo szybko.

I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/