Trawnik – wysokość koszenia

Trawnik – wysokość koszenia – Cieplejsza majowa pogoda sprzyja wzrostowi trawy, dlatego systematyczne koszenie trawnika jest o tej porze najważniejszym zabiegiem. W maju wiosenne nawożenie mamy już za sobą, a letnie podlewanie jeszcze przed nami. Często rodzi się pytanie jaka wysokość koszenia będzie najodpowiedniejsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale oto kilka wskazówek.

O tym jak wysoko ścinać trawę decyduje kilka aspektów. Musimy wziąć pod uwagę jaki mamy typ trawnika, czy jest to trawnik użytkowy, ozdobny, a może sportowy oraz jakie gatunki traw przeważają w naszym trawniku. Ponadto należałoby wziąć pod uwagę jakie panują warunki atmosferyczne i jakie jest umiejscowienie naszej darni – czy rośnie w słońcu, czy może w bardziej zacienionym miejscu.

Powszechnie zaleca się koszenie trawnika na wysokości od 2 do 6 cm. W naszych ogrodach najczęściej ustawiamy nóż kosiarki na wyższym poziomie, 2 centymetrowe strzyżenie częściej spotkamy na polach golfowych. Dla trawników rosnących w polskich warunkach pogodowych niskie koszenie powodowałoby zbytnie przerzedzanie się darni, dlatego zazwyczaj kosimy ją na wysokości 4-6 cm.

Trawnik – wysokość koszenia – Podczas suchej pogody, latem kosimy trawnik centymetr / dwa wyżej niż wiosną, zatem jeżeli w maju kosimy trawnik na wysokości 4 cm, to w upalne dni lepiej ustawić kosiarkę na wysokości 5-6 cm. Wysoka trawa zacienia glebę, przez co odparowuje mniej wody. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku darni, która rośnie w cieniu lub półcieniu – zaleca się koszenie jej nieco wyżej niż takiej, która rośnie w słońcu. Niedobór światła powinien być rekompensowany przez większą obfitość liści. Trawnik ozdobny można przycinać na niższą wysokość 3-4 cm, a trawniki użytkowe przeważające w naszych ogrodach, a także trawniki sportowe przycinamy już wyżej, najczęściej na wysokość ok. 4-5, a cm.

Jeśli trawnik wyrósł zbyt wysoko, np. w wyniku naszej dłuższej nieobecności, nie powinno się go skracać więcej niż o 1/3 wysokości, a najwyżej o połowę. Niskie strzyżenie należy w takim wypadku rozłożyć na 2-3 etapy. Młody, dopiero wysiany trawnik kosimy pierwszy raz kiedy źdźbła traw dorosną do 8-10 cm wysokości. Powinniśmy ją wtedy skrócić o 4-5 centymetrów, nie niżej. Dopiero w kolejnych koszeniach możemy delikatnie obniżać wysokość koszenia. Korzystniej dla darni jest zawsze kosić trawę częściej, ścinając niewielkie części źdźbeł.

Trawnik – wysokość koszenia – Ostatni raz kosimy trawę pod koniec sezonu wegetacyjnego, najczęściej w listopadzie, chociaż zdarzały się już i takie lata, kiedy trawnik trzeba było jeszcze raz przyciąć w grudniu. Ostatnie koszenie nie powinno być ani za wysokie, ani zbyt niskie, w zależności od tego jaki mamy trawnik jest to zazwyczaj 4-5 cm. Zbyt wysoko skoszona trawa będzie się załamywać i gnić pod śniegiem. Zbyt nisko skoszona będzie narażona na przemarzanie korzeni.

Częstotliwość koszenia nie podlega sztywnemu schematowi, zależy od pogody i warunków wzrostu samej trawy. Musimy więc na bieżąco decydować kiedy i na jaką wysokość skosić nasz trawnik. Gdy źdźbła osiągną wysokość 6-8 cm kosiarka musi iść w ruch. Regularne koszenie wpływa na to, że nasz trawnik wygląda ładniej, ale ważniejsze jest to, że zabieg ten pobudza trawę do wzrostu, stymuluje korzenie i ogranicza rozwój chwastów.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/