Truskawki, poziomki i ich liście – warto je teraz zbierać.

Truskawki, poziomki i ich liście – warto je teraz zbierać. Po co? Czy wiesz, że można zbierać nie tylko owoce truskawek, ale także ich liście? To już ostatni moment, żeby to zrobić. W jakim celu? 🍓O tym jest dzisiejszy film. Zapraszam! 🍓🍓🍓

Wszyscy znamy pyszne owoce truskawek, większość z nas zna doskonale także aromatyczne owoce poziomek, ale wielu z nas nie wie lub zapomina o tym, że jadalne są także liście tych roślin. Nie spożywamy ich jednak tak jak sałaty, rukoli czy szpinaku, ale traktujemy jako materiał zielny, dokładnie tak samo jak miętę lub melisę. Należy zebrać zdrowe, najlepiej młode liście i je zasuszyć, żeby potem zaparzyć z nich np. truskawkową lub poziomkową herbatę. Październik, zanim nadejdą mrozy, jest ostatnim momentem, żeby zebrać garść liści do suszenia. Gdy zrobi się chłodniej rośliny te utracą swoją część nadziemną i będziemy musieli poczekać do wiosny.

Zielarze uważają, że liście poziomek i truskawek są bardziej zdrowe i przydatne dla naszego organizmu niż same owoce. Chociaż prawdą jest, że objadając się latem pysznymi truskawkami raczej rzadko myślimy o tym, że są one zdrowe, a bardziej o tym, że są one smaczne. Herbata z liści truskawek też jest bardzo dobra, ale tu zdecydowanie częściej traktujemy ją jako ziołowy napar.

W poszukiwaniu dokładnych informacji o walorach zdrowotnych i przepisach na konkretne wywary lub napary odsyłam do stron zielarskich. Za to przypominam, że w naszych ogrodach mamy materiał do zbioru praktycznie przez cały sezon, od wiosny do późnej jesieni, chociaż najczęściej radzi się to robić wiosną przed kwitnieniem. Jednak spóźnialscy mogą uzupełnić zapasy także latem i jesienią. Z każdego krzaczka truskawki lub poziomki możemy oberwać po 2-3 liście raz na np. 2 tygodnie, nie wyrządzając przy tym roślinie żadnej szkody.

A żeby jedynie przybliżyć nieco ten temat, dla tych co jeszcze nie wiedzieli o zdrowotnych walorach truskawkowych i poziomkowych liści, to zwierają one m.in. witaminę C, a także witaminę B oraz E, garbniki, olejki eteryczne i sole mineralne, żelazo, fosfor i sód. Przygotowane wg odpowiednich procedur, działają wzmacniająco, przeciwzapalnie i leczniczo. Można je stosować w recepturach na napary i wywary do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego, np. na poparzenia skóry lub egzemy. Liście i owoce poziomek w medycynie ludowej są doskonale znane i wykorzystywane na wiele różnych sposobów i w przypadku wielu schorzeń. Czemu więc nie korzystać z takiego zielarskiego daru natury…?

Po zebraniu liści należy je wysuszyć, mniej więcej w taki sam sposób, jak robimy to z miętą lub melisą. Wieszamy w niewielkich pęczkach, jeżeli mamy na tyle długie ogonki, że możemy je bez problemu chwycić za pomocą gumki recepturki, lub rozkładamy na papierze śniadaniowym, ręczniczkach papierowych lub czystym kawałku materiału i umieszczamy w suchym, ciepłym i najlepiej ciemnym miejscu. Można użyć też suszarki lub piekarnika, z tym, że temperatura podczas suszenia nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza.

Najprostszym przepisem jest przepis na wzmacniającą herbatkę, która podobno poprawia samopoczucie. Żeby ją przygotować łyżkę suszonych liści zalewamy gorącą wodą, przykrywamy i odstawiamy do naciągnięcia.

Herbatę można przygotować jedynie z liści truskawek czy poziomek lub wymieszać je z innymi herbacianymi ziołami, które lubimy, np. z miętą. Latem, tak samo jak świeżą miętę, możemy też świeże liście truskawek i poziomek wrzucać do zimnej wody, nadają jej wtedy aromatu i delikatnego posmaku.

Przy okazji warto więc przypomnieć, że jesień jest doskonałą porą, żeby założyć truskawkowe poletko lub posadzić poziomki, tym bardziej, że rośliny te można uprawiać zarówno w gruncie jak i w donicach. Jeżeli nie zdążymy posadzić ich przed zimą, można to zrobić także wiosną. A  potem w maju lub w czerwcu będziemy mogli się cieszyć pysznymi owocami truskawek, owoce poziomek można zbierać praktycznie od wiosny do jesieni. Ponadto przez cały sezon możemy też zbierać liście tych roślin. A dodatkowo, są one naprawdę ładne i z powodzeniem mogą być nawet częścią ozdobnej balkonowej lub tarasowej kompozycji.

Zachęcam więc do uprawy truskawek i poziomek. Zdecydowanie warto. I zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Do zobaczenia!

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/