Truskawki – problemy w uprawie truskawek

Truskawki – W dzisiejszym odcinku powiemy o problemach, jakie mogą nas spotkać podczas uprawy truskawek.

Truskawki – Najważniejszym warunkiem zapewniającym obfite plony truskawek jest posadzenie zdrowych sadzonek w odpowiednim miejscu. Ważne jest także zmianowanie. Co jakiś czas przesadzamy rośliny w inne miejsce, żeby zapobiegać gniciu korzeni. To typowa choroba truskawek wywołana brakiem zmianowania, wywoływana przez nicienie i pasożyty grzybowe.

Podczas sadzenia, a także w trakcie wegetacji można rośliny podlać lub opryskać środkiem stymulującym wzrost i odporność na bazie ekstraktu z grejpfruta. Wpływa on na lepsze ukorzenianie się roślin. Grejpfruty znane są z działania antygrzybicznego i antybakretyjnego, zatem taki ekologiczny oprysk będzie też działał zapobiegawczo na naszych truskawkach.

Owoce często są atakowane przez szarą pleśń, szczególnie przy wysokiej wilgotności powietrza, w zagęszczonych plantacjach. Jest to choroba grzybowa. Żeby jej zapobiegać należy zachować odpowiednią rozstawę roślin, zastosować pod truskawkami czarną folię ściółkującą lub słomę, zwalczać chwasty i usuwać wiosną resztki liści i zgniłych owoców.

Inną chorobą grzybową jest zgnilizna korony truskawki, kiedy na jeszcze zielonych owocach tworzą się plamiste przebarwienia. Miąższ z reguły nie mięknie i nie gnije, lecz staje się skórzasty i twardy.

Plantacje truskawek mogą też zostać zaatakowane przez mączniaka prawdziwego, co objawia się zrolowaniem brzegów liści oraz czerwonymi przebarwieniami, a owoce wysuszają się i pojawia się na nich biały nalot oraz przez białą plamistość liści truskawek, kiedy pojawiają się drobne plamy, okrągłe lub owalno w szaro – białym kolorze.

Truskawki – Żeby zapobiegać chorobom grzybowym można wykonać oprysk naturalnym preparatem zawierającym żywy organizm, niepatogeniczny grzyb, który jest pasożytem niektórych gatunków grzybów chorobotwórczych. Zasiedla on strefę korzeniową i eliminuje niektóre choroby grzybowe. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie chemicznych, grzybobójczych środków ochrony roślin.

Na truskawkach mogą też żerować szkodniki. Przeżarte liście, pąki i kwiaty mogą być efektem działania gąsienic. Powolne więdnięcie pojedynczych roślin truskawek może być następstwem żerowania w korzeniach larw rozmaitych chrząszczy. A przy wysokiej wilgotności powietrza wiele szkód mogą wyrządzić ślimaki. Często na truskawkach można też zaobserwować mszyce lub przędziorki.

Im szybciej zauważymy ich obecność, tym mamy większą szansę na ich szybkie zwalczenie. Interwencyjnie możemy użyć naturalnego środka, który tworzy na powierzchni organów roślinnych gęstą polimerową sieć uniemożliwiającą poruszanie się szkodników, w wyniku czego owady i roztocza giną. Jest to mieszanina różnych związków sylikonowych i nie zawiera żadnych chemicznych substancji czynnych.