Ogrodowi sojusznicy – naturalni wrogowie szkodników

Ogrodowi sojusznicy – Przed nami garść podstawowych informacji na temat naszych ogrodowych sojuszników.

Ogrodowi sojusznicy – Szkodniki, z którymi walczymy w ogrodach mają swoich naturalnych wrogów. To wręcz niewiarygodne, ile szkodliwych insektów jest w stanie zjeść w ciągu roku mały ptaszek. Świat ptaków w swej różnorodności stanowi bardzo ważny element środowiska pożytecznych organizmów ogrodowych, dlatego warto je chronić i dbać o to, aby zadomowiły się u nas na dłużej. Wśród nich są także mniej lubiane np. kosy i szpaki, które podjadają owoce i czasami rozgrzebują grządki, ale na trawniku również one są naszymi pomocnikami w walce z pędrakami.

Żeby zachęcić ptaki do zadomowienia się na naszej działce, zimą można założyć karmnik, a latem poidełka. Warto też wysiać rośliny, które lubią skrzydlaki, np. słoneczniki, lub inne kwiaty, których nasiona są dla nich przysmakiem.

O tym, że pszczoły są pożyteczne uczymy się już od dziecka. W ogrodach ich obecność jest wręcz niezbędna. Zapylają kwiaty, dzięki czemu możemy uprawiać owoce i warzywa. W ostatnim czasie obserwuje się zwiększone wymieranie pszczół, warto więc zadbać o to, aby na działce zawsze pojawiły się rośliny miododajne i lubiane przez nie kwiaty.

Ogrodowi sojusznicy – Oprócz pszczół, pożytecznymi owadami latającymi są także trzmiele i bzygi. One również zapylają kwiaty. Jak wyglądają trzmiele, popularnie nazywane bąkami, wie każdy. Bzygi bywają mylone z osami, bo wyglądem je przypominają. Są one jednak niegroźne dla człowieka, za to bezlitosne dla innych owadów. Ich larwy podczas swojego niemal dwutygodniowego rozwoju potrzebują ok. 700 mszyc i skutecznie na nie polują.

Drapieżnikami polującymi na szkodliwe mszyce w ogrodzie są także biedronki. Dorosły osobnik pożera ok. 60 mszyc dziennie. Pożyteczny jest także pasikonik zielony. Żywiąc się owadami, często szkodliwymi, pomaga nam zachować właściwą równowagę w ogrodowym środowisku. A dźwięki, które wydaje w słoneczne dni i ciepłe noce są symbolem lata.

Nie sposób nie wspomnieć również o motylach. W prawdzie nie są one drapieżnikami i nie pomagają w walce ze szkodnikami, ale ich widok sprawia radość każdemu z nas. Wystarczy posadzić lub wysiać rośliny kwitnące. W sprzedaży są mieszanki nasion kwiatów, które przywabią motyle.

Mówiąc o o pożytecznych organizmach w ogrodzie nie możemy zapomnieć o tych, które mają wpływ na żyzność gleby. Największym z nich jest dżdżownica. Żywi się obumarłymi liśćmi i produkuje substancje odżywcze dla naszych roślin o idealnej gruzełkowatej strukturze.

A na koniec sympatyczny jeż, jeden z najważniejszych myśliwych polujących na owady. Oprócz owadów i ich larw, żywi się także ślimakami. Jeżeli chcemy zaprosić jeże do ogrodu warto zadbać o miejsce z odpowiednio grubym, leśnym podszyciem, kopcami liści i gałęzi.

Sojuszników w naszych ogrodach jest znacznie więcej. Bądźmy dla nich gościnni, a na pewno okażą się wspaniałymi pomocnikami.

Na kolejny odcinek „Ogrodniczego Vademecum” zapraszamy za tydzień.