Wrzesień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Wrzesień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Rozpoczynamy kolejny tydzień w ogrodzie, w którym żegnamy już wakacje. „Woła wrzesień, że już jesień” warto więc zaplanować wczesnojesienne, wrześniowe prace na działce. Szczegóły w dzisiejszym filmie. Zapraszamy!

„Ostatni sierpnia zapowiada, jaka pogoda na wrzesień wypada” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

…widokiem wspaniałych kwiatostanów traw ozdobnych. Co oznacza, że jesień zbliża się nieubłaganie, a wraz z nią jesienne prace w ogrodzie, związane z zabezpieczaniem roślin czy też przygotowaniem ich do zimowania, żeby w jak najlepszej kondycji dotrwały do przyszłego sezonu. Zanim jednak zajmiemy się tym na dobre, cieszmy się jeszcze ciepłem i radością późno letnich dni i końcówką wakacji.

A jest się czym cieszyć! Przede wszystkim plonami warzyw i owoców, które cały czas zbieramy na działkach. Do grona borówek, malin i jeżyn dołączają jabłka, gruszki i śliwki, z których można przygotować m.in. wspaniałe przetwory na zimę, musy, kompoty, dżemy, marmolady i przepyszne śliwkowe powidła. W warzywnikach także kontynuujemy zrywanie ogórków, pomidorów, fasolki szparagowej, buraków, pomidorów i papryki. Owoce naszej pracy od wczesnej wiosny są już w naszych rękach.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, sadzimy rozsady warzyw na poplony na grządkach oraz kwiatów dwuletnich na rabatach, takich jak m.in. stokrotki, bratki, malwy czy goździki brodate. Te rośliny w roku wysiania wytwarzają najczęściej niewielką rozetę liściową, a bujne kwitnienie zostawiają sobie na kolejny sezon wiosenny lub letni. Już teraz można dla nich znaleźć w ogrodzi miejsce docelowe.

„Woła wrzesień, że już jesień!” Dzieci i młodzież wracają do szkoły, a my możemy sobie zaplanować wrześniowe prace w ogrodzie, do których z pewnością można zaliczyć początkowe jesienne sprzątanie, jesienne wysiewy i jesienne nasadzenia nowych roślin. We wrześniu często myślimy też o wrzosach.

O tej porze, to właśnie wrzosy zaczynają gościć w wielu w balkonowych i tarasowych roślinnych kompozycjach. W sklepach ogrodniczych i nie tylko jest mnóstwo wspaniałych odmian do wyboru, z których możemy stworzyć prześliczne dekoracje. Rośliny te lubią miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru. Mają płytki i delikatny system korzeniowy, więc nie możemy dopuścić do przesuszenia podłoża, ale wrzosy nie mogą mieć też zbyt mokro. Utrzymanie stale wilgotnego, ale nie zbyt mokrego podłoża w doniczce jest podstawowym krokiem do tego, żeby wrzosy cudownie prezentowały się przez długi czas.

Przypominamy, że o tej porze nie nawozimy już żadnych roślin w ogrodzie nawozami azotowymi, teraz możemy stosować już jedynie nawozy jesienne o zwiększonej ilości fosforu i potasu, które odpowiedzialne są m.in. za przygotowanie roślin do stanu spoczynku. Wyjątkiem są jedynie rośliny kwitnące np. te, które oprócz wrzosów posadziliśmy lub planujemy posadzić w balkonowych lub tarasowych donicach i do których zaliczamy m.in. astry, złocienie, cyklameny czy inne jesienne piękności. One w czasie kwitnienia jak najbardziej potrzebują odpowiedniego odżywienia, możemy użyć w ich przypadku nawozu do roślin balkonowych lub nawozu uniwersalnego.

W warzywnikach, we wrześniu, w dalszym ciągu możemy siać wiele roślin na poplony, takich jak np. sałata, rzodkiewki, szpinak, rzepa zimowa, roszponka, rokietta siewna i wiele roślin uprawianych na tzw. młode liście. Warto przedłużyć sobie warzywne zbiory.

Życzymy udanego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/