Wrzesień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Wrzesień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Jak w każdy poniedziałek, rozpoczynamy kolejny tydzień „Tygodniem w Ogrodzie” i zapraszamy na krótkie kalendarium prac ogrodniczych na najbliższe dni. 🍅 Udanego tygodnia! 🌞

„Jeśli wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda trzyma”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

…widokiem prześlicznych dalii, o niezwykle bogatej skali barw i różnorodności w budowie kwiatów. O tej porze królują one na rabatach ogrodowych,  a także w wielu donicach na balkonach lub tarasach. Rośliny te lubią miejsca słoneczne i żyzną glebę. Wysokie odmiany warto palikować. Warto też uważać na mszyce i ślimaki, bo często atakują one dalie. Ich kwiaty nadają się do ścinania do bukietów.

Przygotowujemy się do sadzenia kolejnych roślin na rabatach. Koniec lata i początek jesieni to idealna pora na wszelakie nowe nasadzenia: drzew, krzewów, bylin, bulw i cebul. Warto zastanowić się czego nam w tym roku brakowało i nabyć lub zdobyć nowe rośliny. Rozpoczyna się czas sadzenia m.in. bardzo lubianych tulipanów, narcyzów czy krokusów. Sklepy ogrodnicze i internetowe mają teraz do zaoferowania ich przeróżne odmiany.

O tej porze warto posadzić też truskawki, jeżeli nie zrobiliśmy tego w sierpniu. Początek września to idealny moment na założenie truskawkowego poletka z roślin rozmnożonych własnoręcznie lub nabytych w sklepie. Sadzonki umieszczamy w odchwaszczonej i spulchnionej glebie tak, żeby stożek wzrostu znajdował się tuż nad powierzchnią. Na koniec warto całość dokładnie podlać.

Cały czas, regularnie podlewamy też rośliny uprawiane w donicach oraz warzywniki jeżeli suma opadów w naszym rejonie jest niewystarczająca. Zwłaszcza jeżeli posialiśmy już rośliny na poplony. Zanim jednak one wyrosną zbieramy owoce naszej wiosennej i letniej pracy, m.in. w postaci marchwi, pietruszki, buraków, selera, papryki czy pomidorów. Wrzesień to miesiąc prawdziwej obfitości dla tych, co uprawiają warzywa.

Jeżeli zapowiadane są obfite lub długie opady deszczu, a tak może się już zdarzyć w niektórych rejonach naszego kraju w tym tygodniu, warto jest wcześniej zebrać jak najwięcej owoców pomidorów. Wszystkie które są już w pełni dojrzałe, a także takie, które są w niewielkim stopniu wybarwione, tzw. „zapalone”. Dojrzeją one bez problemu w domu, gdy na krzaku byłyby one narażone na choroby grzybowe, które o tej porze mogą zaatakować pomidory i rozwijać się w bardzo szybkim tempie.

Za to przed nadchodzącymi deszczami warto wysiać kolejne rośliny i zioła, na poplony, o których już była mowa. Dla przypomnienia, we wrześniu wysiewamy m.in. rzodkiewki w różnych odmianach, rokiettę siewną, sałatę, zwłaszcza odmiany liściowe, szpinak a także rzepę zimową czy szczaw. Większość z tych roślin będziemy zbierać jeszcze przed zimą.

Z uwagi na chłodniejsze noce i mniej słoneczne dni możemy ograniczyć podlewanie trawnika. Nie potrzebuje on już tyle wilgoci, co latem. Warto teraz dokładnie się mu przyjrzeć i sprawdzić czy nie pojawiły się objawy chorób grzybowych. Jeżeli zaniepokoi nas wygląd darni , warto dokładnie wygrabić miejsca z zaschniętą lub przebarwioną trawą i wykonać oprysk wybranym środkiem grzybobójczym lub ekologicznym preparatem zapobiegającym chorobom grzybowym. Zawiera on żywy organizm chroniący strefę korzeniową i nadziemną roślin, nie tylko w przypadku trawnika, ale też innych roślin ogrodowych. Nanosi się go za pomocą opryskiwacza lub poprzez podlanie, po wcześniejszym odpowiednim sporządzeniu zawiesiny. Wrzesień to ostatni miesiąc by zastosować Polyversum WP, w październiku może być już za zimno na tego typu zabieg.

Tymczasem życzymy wspaniałego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy jak zawsze za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/