Kalendarz ogrodnika na 01.10 – 06.10 – październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie – “Gdy w październiku ciepło chadza, w lutym mrozy naprowadza”. Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

Cieszymy się ostatnimi przebłyskami ciepłego jesiennego słońca. Zbieramy jeszcze warzywa, owoce i kwiaty. Październik to czas wytężonej pracy na działce.

Cały czas możemy przesadzać byliny. Korzystając z okazji możemy przeprowadzić kurację odmładzającą i je podzielić. Przykładem mogą tu być liliowce. Po rozsadzeniu będą one lepiej rosły i kwitły.

Nowo posadzone rośliny obficie podlewamy. Jest to niezwykle ważna czynność. Woda powinna wniknąć głęboko, tak żeby ziemia wypełniła wszystkie luki między korzeniami. Młode sadzonki zdążą się jeszcze zakorzenić przed zimą i w następnym roku utworzą silne kępy.

Cały czas możemy sadzić rośliny cebulowe zimujące w ogrodzie. Są to m.in. rośliny drobnokwiatowe, takie jak np. przebiśniegi, śnieżyce wiosenne czy cebulice. Ich widok wczesną wiosną na pewno sprawi nam wiele radości.

Kończymy nawożenie kwiatów jednorocznych na balkonach i tarasach. Wyjątkiem są rośliny kwitnące właśnie teraz, takie jak astry lub chryzantemy. Te jesienne piękności nawozimy dopóki kwitną. Odpowiednie odżywianie je wzmocni, dzięki czemu będą kolorową ozdobą przez wiele dni.

Kończymy też zbiór wrażliwych na mróz warzyw dyniowatych, ogórków, cukinii i dyni. Dynie mogą dojrzewać na jesiennym słońcu do pierwszego przymrozku. Po zebraniu najlepiej przechowywać je w ciemnej i chłodnej piwnicy. Przechowywać się będą dłużej, jeżeli pozostawimy im mniej więcej 10 centymetrową część łodygi.

Usuwamy mokre oraz gnijące liście, które leżą na tarasach, podjazdach i ogrodowych ścieżkach. Stają się one śliskie, co może stanowić niebezpieczeństwo dla osób poruszających się po ogrodzie. Liście usuwamy również z trawnika, żeby nie tworzyły nieprzepuszczającego powietrza filcu.

Kalendarz prac ogrodniczych na październik znajdziemy też w magazynie “Kocham Ogród”. Ponadto możemy w nim przeczytać również m.in. o bylinach ozdobnych przez cały rok, o rabatach pod drzewami oraz o altanie w dobrej formie.

Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.