Wrzosy – ciekawe kompozycje z wrzosami

Wrzosy – ciekawe kompozycje z wrzosami. Wrzosy to symboliczna roślina początku jesieni, dlatego nie może jej zabraknąć we wrześniowych ogrodniczych zagadnieniach. W dzisiejszym odcinku z cyklu „Roślina Tygodnia” przypomnienie najciekawszych wrzosowych kompozycji, które robiłam w ostatnich kilku latach. A było ich całkiem sporo… 😊 Zapraszam więc na opowiadanie o wrzosach i wrzosowych jesiennych dekoracjach.

Wrzosy występują w naturze w Polsce, a także na terenie prawie całej Europy, wyjątkiem Włoch i Półwyspu Bałkańskiego. Najczęściej spotkamy je oczywiście na wrzosowiskach, gdzie rośnie zazwyczaj w towarzystwie innych roślin z rodziny wrzosowatych, traw, sosen, jałowców i brzóz. Kwitną od sierpnia do października. Stosunkowo rzadko sadzimy go w ogrodach, budując w nich wrzosowiska, ale zawsze przypominamy sobie o nich we wrześniu.

Jeżeli jednak chcielibyśmy takie wrzosowisko założyć, należy pamiętać, że lubią one miejsca słoneczne lub półcieniste. Koniecznie musimy też sadzić je w glebie lekkiej, np. piaszczysto torfowej, przepuszczalnej, próchnicznej i kwaśnej, o odczynie 3,5-5 pH. Ponadto większość odmian nie znosi przesychania, należy więc dbać o stałą wilgotność gleby, jednocześnie pilnując, aby nie było żadnych zastojów wody. W glebie zbyt mokrej korzenie wrzosów mogą zagniwać i generalnie są to rośliny dość podatne na choroby grzybowe, gdy mają zbyt wilgotno.

Każdej wiosny należy przyciąć te rośliny, usuwając przekwitnięte kwiatostany i jednocześnie formując kształt wrzosów. Najlepiej prezentują się posadzone grupami. Do wyboru mamy szereg odmian i kwiatach w kolorze fioletowym wpadającym w odcień bardziej różowy lub bardziej czerwony, o kwiatach w kolorze białym, o liściach soczyście zielonych lub przebarwiających się na żółto, brązowo, pomarańczowo, czy srebrno, o różnym pokroju: tradycyjnym wzniesionym, przewieszającym się lub rozetowym. Jest z czego wybierać.

Dla wielu z nas wrzos jest symbolem jesieni, dlatego to on zazwyczaj króluje w jesiennych kompozycjach na balkonach lub tarasach. Na naszym kanale pojawiły się już filmy na jego temat. Dlatego dziś krótkie przypomnienie przykładowych wrzosowych doniczkowych nasadzeń.

Wrzosy tak naprawdę nie potrzebują towarzystwa innych roślin, żeby w donicach prezentować się doskonale. Możemy sadzić je pojedynczo lub grupach, a grupy te mogą być jedno- lub wielokolorowe. Pojemnikami mogą być donice, skrzynki balkonowe, misy z otworami na dnie lub koszyki, wszystko zależy od naszych upodobań. A jeżeli dodatkowo w pobliżu posadzonych wrzosów postawimy np. ozdobną dynię, wspólnie stworzą cudowną jesienną dekorację.

W jesiennych kompozycjach znakomitym uzupełnieniem tych kwasolubnych roślin mogą być różne gatunki roślin iglastych, np. kolumnowy cyprysik, który będzie wysokim akcentem kompozycji i jałowiec o podobnym żółtym zabarwieniu, który będzie przewieszał się przez donicę. Do wrzosów z pewnością pasują także wrzośce, te, które o tej porze możemy nabyć w sklepach są jednak wrażliwsze niż pozostałe rośliny w tym zestawieniu. Zazwyczaj pochodzą z Afryki i raczej nie przetrwają mrozów. Rośliny sadzimy na takiej samej głębokości, na której rosły w kupionych doniczkach. Przy założeniu, że kompozycja ma być typowo jesienną ozdobą balkonu i tarasu, możemy rośliny posadzić całkiem gęsto.

Możemy stworzyć miniaturową namiastkę lasu i wrzos pospolity o fioletowej barwie posadzić razem z sosną górską, czyli kosodrzewiną. Ma ona niski pokrój i masywne gałęzie, wznoszące się ku górze lub rozrastające się na boki. Ten pokrój może być różny w zależności od odmiany i stanowiska. Wrzosy w towarzystwie krzewów występujących z nimi  w naturalnym środowisku tworzą harmonijną całość. Dobrym towarzystwem dla nich mogą być też trawy ozdobne. Tu do wyboru mamy mnóstwo gatunków, wybierzmy takie, jakie podobają nam się w danym momencie najbardziej, lub takie, które przykładowo potem przesadzimy na ogrodową rabatę.

Ciekawostką jest to, że w sklepach ogrodniczych znajdziemy również iglaki, które pokrojem przypominają ozdobne trawy, takie jak np. żywotnik olbrzymi WHIPCORD. Może on być również częścią wrzosowej kompozycji. Dodatkiem może być też golteria pełzająca, nazywana też rozesłaną. Jest to silnie rozrastająca się krzewinka o ciemnozielonych, błyszczących liściach i bardzo dekoracyjnych, czerwonych, okrągłych i lśniących w jesiennym słońcu owocach. Jest ona odporna na mrozy, a do tego zimozielona. Zatem jest szansa, że wcześniej zahartowana będzie zdobić nasz balkon lub taras przez okres chłodów i mrozów. Podobnie jak pozostałe gatunki tej kompozycji.

Wrzosy wspaniale prezentują się w okrągłych donicach, w kształcie misy. Pamiętajmy, że zawsze muszą mieć one otwory drenażowe na dnie. Możemy je łączyć w nasadzeniach z tzw. roślinami jesiennymi, które we wrześniu często oferowane są w sklepach ogrodniczych. Przykładem takiej rośliny może być starzec popielny, nazywany też mrozem. Jego liście pokryte są filcowatym kutnerem, co powoduje że jest on również przyjemny w dotyku, niczym aksamit. Przy doborze towarzystwa dla wrzosów można kierować kolorami, tu akurat przykład takiej w kolorze srebrno szarym.

Doniczkową dekorację można też stworzyć w barwach brązu i żółci i połączyć podczas sadzenia wrzosy w kolorze czekoladowym i żółtym z z chryzantemą w odmianie YinYang z charakterystycznym brązowym oczkiem i żółtymi płatkami. Żółcie i fiolety to barwy jesieni.

Zatem w kompozycji z fioletowymi akcentami może pojawić się oczywiście wrzos w odmianie pąkowej, o pąkach w kolorze biało fioletowym; mini cyklamen, potocznie nazywany fiołkiem alpejskim, o fioletowych kwiatach, który lubi chłód i dopóki temperatura nie spadnie poniżej zera, świetnie będzie się czuł na balkonach i tarasach; bluszcz, jako element wypełniający i przewieszający się i jeszcze jeden wrzos ‚Skyline’, który nie kwitnie, ale za to ma piękny, wzniesiony pokrój i ciemno zielone wybarwienie.

Bezpośrednio po posadzeniu, zawsze warto dokładnie podlać rośliny. Wrzosy nie wymagają intensywnego nawożenia, ale jeżeli chcemy się nimi cieszyć przez dłuższy czas warto również potem dbać o systematyczne podlewanie. Rośliny te mają płytki system korzeniowy i lubią rosnąć w lekko wilgotnej glebie. Należy je więc podlewać tak, aby podłoże nadmiernie nie przeschło, ale też rośliny nie mogą stać w wodzie. Tak samo jak w przypadku innych roślin doniczkowych starajmy się nie polewać liści i kwiatów, bo sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.

Wrzosy w małych donicach zazwyczaj nie są w stanie przetrwać polskiej mroźnej zimy. Jeżeli jednak przesadzimy je do większego pojemnika, który dodatkowo zabezpieczymy przed nadejściem chłodów, wtedy jest szansa, że nasze krzewinki przetrwają.

I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/