Wysiew kwiatów w marcu na rozsady

Wysiew kwiatów w marcu na rozsady. Jakie kwiaty wysiewamy w marcu na rozsady? ? To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Ogród Ozdobny”. Zapraszam! ?

Marzec to miesiąc, kiedy wysiewa się naprawdę wiele gatunków roślin kwitnących, część z nich może trafić bezpośrednio do gruntu, na rabaty, o nich opowiem w kolejny tygodniu, a część z nich należy wysiać na rozsady, w cieple, w domach lub ogrzewanych inspektach. Ta druga grupa roślin to kwiaty jednoroczne lub byliny, które nie lubią chłodów, w tym kwietniowych czy majowych przymrozków, a jednocześnie wymagają odpowiednio długiego okresu wegetacji. Po ich nasiona sięgamy w marcu, a już w maju, czerwcu i w późniejszych letnich miesiącach będziemy mogli cieszyć się ich pięknym kwitnieniem. A dokładniej o jakie gatunki chodzi?

Między innymi o cynie. To bardzo łatwe w uprawie i bardzo ładne rośliny kwitnące, które występują w przeróżnych odmianach i które możemy potem posadzić zarówno na rabatach w ogrodzie, jak i w zewnętrznych donicach. Możliwy jest też ich późniejszy wysiew w kwietniu na rozsady lub w maju, bezpośrednio do gruntu, gdy minie ryzyko przymrozków, ale wtedy ich kwitnieniem będziemy cieszyć się krócej. Doskonale nadają się na kwiat cięty, bo długo i pięknie prezentują się w wazonie. Ponadto są to rośliny uwielbiane przez motyle, pszczoły i inne owady zapylające. Jest więc wiele powodów, żeby je wysiać. W zależności od odmiany mogą osiągać od 30 cm do metra wysokości. Kwiaty mają pojedyncze lub pełne w różnych kolorach oprócz niebieskiego, mogą być jedno lub dwubarwne.

W tym miesiącu przypada także czas wysiewu astrów. One występują w jeszcze większej ilości gatunków i odmian niż cynie, jest więc z czego wybierać. Mogą przybierać formy o wysokim pokroju i wysokości około 80 cm czy metra lub niskim, karłowym. Zachwycają niezwykle szeroką paletą barw. Astry chińskie mogą mieć kwiaty igiełkowe, peoniowe lub pełne w odmianie książęcej.

O tej porze możemy wysiać też zatrwiany, w różnych kolorach, które doskonale nadają się do kompozycji florystycznych, zarówno żywych kwiatów, jak i w bukietach suchych. Używanie suszonych kwiatów we florystyce stało się dość popularne, a uprawa tych roślin nie przysparza żadnych problemów. Podobnie jest w przypadku suchołuski czy kocanki, zwanej też nieśmiertelnikiem. Nasiona tych gatunków również możemy wysiać w marcu na rozsady. Paleta barw kwiatów tych roślin obejmuje odcienie żółci, różu, czerwieni i fioletu, a także bieli. Coraz częściej uprawia się je nie tylko na rabatach, ale również w doniczkach na tarasach lub balkonach.

Kolejne nasiona roślin kwitnących, którymi warto zainteresować się w tym miesiącu to nasiona takich gatunków jak: motylek, floks, portulaka czy lwia paszcza. Wszystkie one kwitną obficie i kolorowo. A lwia paszcza, czyli wyżlin większy ma chyba najbardziej charakterystyczny kształt kwiatów, któremu zawdzięcza swoją potoczną nazwę. Roślinę tę również można siać później np. w kwietniu na rozsady lub w maju bezpośrednio na rabacie, ale wiąże się to z ich późniejszym i tym samym krótszym kwitnieniem. W zależności od odmiany mogą dorastać one do wysokości od 20 do 80 cm. Ich kwiaty występują w przeróżnych kolorach.

Kolejne rośliny do marcowych wysiewów na rozsady to lewkonia letnia i kleoma ciernista. Kleomy bywają też oferowane w sklepach ogrodniczych w maju/czerwcu jako gotowe, kwitnące już sadzonki. Podobnie zresztą jak wiele innych gatunków tzw. kwiatów jednorocznych. Jeżeli wysiejemy ich nasiona odpowiednio wcześnie, możemy je pozyskać sami.

Do ciekawych roślin, które możemy uprawiać od nasionka należy też rącznik, dorastający potem w ogrodzie do całkiem sporych rozmiarów oraz starzec popielny, zdecydowanie mniejszy, ale o pięknie wybarwionych, srebrzystych liściach pokrytych kutnerem.

Ponadto cały czas od lutego do maja możemy wysiewać aksamitki, w różnych odmianach. To niezwykłe rośliny, o wielu zaletach, wytrzymałe na okresowe przesuszenia, kwitnące bardzo obficie. Mają jadalne kwiaty i rosnąc w pobliżu pozytywnie wpływają na rozwój wielu roślin, w tym warzyw. Można je siać także bezpośrednio do gruntu, ale dopiero w drugiej połowie maja.

Nie jest jeszcze za późno, żeby wysiać na rozsady rośliny kwitnące, o których była mowa już w lutym. Np. dalie, werbeny ogrodowe, żeniszki, a także petunie, lobelie, pelargonie, goździki ‚Szabo’, niecierpki Waleriana, werbenę peruwiańską, gazanię, tunbergię czy heliotrop.

Za to kto jest niecierpliwy, może pokusić się o przygotowanie już rozsady bielunia czy słoneczników. Niskie, karłowe, ozdobne odmiany słonecznika doskonale nadają się m.in. do uprawy w donicach. Ale nawet wysokie, tradycyjne lub nietradycyjne odmiany o płatkach czerwonych czy jasnych, niemal białych, możemy wysiać w marcu w niewielkich doniczkach lub torfowych pojemnikach, żeby szybciej zakwitły. W tym wypadku należy jedynie pamiętać, że słoneczniki nie przepadają za przesadzaniem, trudno regenerują uszkodzony system korzeniowy. Dlatego poleca się tu użycie doniczek torfowych, które potem razem z sadzonką sadzimy na rabacie lub w innym wybranym miejscu, czy też takich pojemników, które będą docelowe lub z których bez problemu wyciągniemy czy też wykopiemy słonecznika z korzeniami.

Pozostałe wymienione dzisiaj rośliny wysiewamy w sposób tradycyjny w kuwetach lub szerokich płytkich pojemnikach, jeżeli planujemy potem przeprowadzić pikowanie lub w wielodoniczkach czy też niewielkich doniczkach produkcyjnych, jeżeli chcemy sobie oszczędzić tej dodatkowej pracy czy też przesadzić potem podrośnięte roślinki grupami. Bez względu na to jakich pojemników użyjemy, powinny być one czyste i mieć otwory drenażowe na dnie.

Ponadto przyda nam się ziemia do wysiewu, którą możemy nabyć w gotowej formie, w większym lub mniejszym opakowaniu, w zależności od tego ile rozsad zaplanujemy przygotować. Takie gotowe podłoże ma odpowiednią strukturę i jest wolne od patogenów chorobotwórczych, szkodników czy grzybów.

Wszystkie rośliny, o których była dzisiaj mowa, jak już wspomniano, wysiewa się w ciepłych pomieszczeniach, w domach lub ciepłych inspektach. Ich czas kiełkowania, w zależności od gatunku, to kod kilku dni do ok. 3 tygodni. Marcowe wysiewy zaliczamy jeszcze do wczesnych, więc gdy nasze roślinki wykiełkują i będą miały po 2-3 liście właściwe można je przepikować lub rozsadzić do większych doniczek. Jeżeli pogoda na to pozwala i temperatura  oscyluje w granicach 15 stopni Celsjusza warto rozsady hartować i delikatnie przyzwyczajać je do warunków panujących na dworze. Ale do tego zagadnienia z pewnością będę jeszcze wracać w kolejnych filmach. Odsyłam też do obejrzenia innych naszych filmów z lat ubiegłych, które poruszają ten temat.

Póki co, zastanówmy się, jakie kwiaty chcielibyśmy mieć w tym roku w ogrodzie lub na tarasie czy balkonie oraz zaplanujmy i przeprowadźmy ich wysiewy. O marcowych wysiewach warzyw na rozsady opowiem w jutrzejszym filmie z cyklu „Ogród Warzywny”. Już teraz serdecznie zapraszam. I zachęcam do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

Nasiona Vilmorin dostępne w sklepie https://shop.vilmorin.pl