Żywopłot liściasty – Jak przycinać i kiedy?

Żywopłot liściasty – Letnie, słoneczne dni warto wykorzystać na przycięcie liściastego żywopłotu. Jest to konieczny zabieg, o którym musimy pamiętać, jeżeli chcemy mieć gęstą, zieloną ścianę. Niektórzy przycinają żywopłot raz w roku, inni nawet 2-3 razy w roku. Dzięki temu zapobiegamy powstawaniu nieestetycznych prześwitów i drzewa lub krzewy posadzone w szpalerze krzewią się gęsto od samego dołu, a nie tylko w wyższych partiach koron.

Jeżeli nasz żywopłot osiągnął już pożądaną wysokość i szerokość, musimy dbać o wycinanie pędów wybiegających poza ustalone granice szpaleru. Najdokładniej zrobimy to wyznaczając miejsce cięcia napiętym sznurkiem. Jeżeli nie zależy nam na idealnie uformowanej bryle, możemy wykonać cięcie „na oko”.

Przykładem formowanego żywopłotu liściastego może być ten szpaler założony z grabów. Przy regularnym cięciu rośliny te wytwarzają dużo odrostów z pnia i tworzą gęstą, zieloną ścianę. To żywopłot z irgi błyszczącej. Można jej pozwolić rosnąć swobodnie, można też przycinać ją na wysokość i szerokość, która nam odpowiada.

Żywopłoty należy przycinać od góry, a także ich boki na całej szerokości. Zabieg ten początkowo można wykonywać nożycami do żywopłotów, a w przypadku już dużego lub wysokiego szpaleru urządzeniem spalinowym lub elektrycznych zasilanym z sieci lub baterią. Ponieważ przycinanie żywopłotu często wymaga pracy ponad głową, warto wybrać takie urządzenie, które można odpowiednio ustawić i wyregulować.

Większość żywopłotów możemy przycinać wiosną, ale pamiętajmy, że niektóre drzewa i krzewy liściaste możemy przycinać dopiero latem, po rozwoju liści, ponieważ cięcie wiosną naraża je na tzw. „efekt płaczu”. Jest to spowodowane obfitym wydzielaniem soków z miejsca zranienia. Jeżeli przytniemy te rośliny wiosną, będą potem osłabione, a ich rany trudno się zabliźniają. Do gatunków tych zaliczmy m.in. graby, klony i brzozy.

Przycinania żywopłotów nie należy się bać, wręcz przeciwnie. Po tym zabiegu zyskają na urodzie, będą zdrowsze, silniejsze i bardziej gęste. O ich cięcie należy dbać od momentu posadzenia, szczególnie w przypadku żywopłotów liściastych.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : https://ogrodnacodzien.pl/

Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/