Araukaria prawidłowa uprawa i wymagania

Araukaria – prawidłowa uprawa i wymagania – Araukaria wyniosła, inaczej nazywana igławą wyniosłą lub jodełką pokojową, często pojawia się w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach przed Bożym Narodzeniem, jako małe iglaste drzewko, które stawiamy w domu jako świąteczną dekorację. A tak naprawdę nie można na niej wieszać bombek, bo dojdzie do odkształcenia delikatnych gałęzi. Drzewko to może z nami potem zostać na lata. Trzeba jednak poznać warunki uprawy, jakie należy mu zapewnić.

Roślina ta pochodzi z wyspy Norfolk, położonej między Australią a Nową Zelandią,  gdzie jest olbrzymim 50-60 metrowym drzewem. W uprawie doniczkowej potrafi dorosną do 2 metrów. W mieszkaniu potrzebuje sporo miejsca, żeby swobodnie się rozrastać, ale nie musi być to miejsce silnie nasłonecznione. Możemy ją więc postawić nieco głębiej w pokoju.

Problemem w uprawie araukarii może być zapewnienie jej odpowiednich warunków zimą. Bowiem w tym czasie powinna ona znaleźć się w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze mniej więcej 5-10 stopni Celsjusza. Jeżeli zauważymy opadające zimą igły, może to oznaczać zbyt wysoką temperaturę. Należy wtedy przestawić roślinę gdzieś, gdzie jest chłodniej. Latem możemy wystawić araukarię do ogrodu, w zacienione miejsce. Lubi przestrzeń, nie przepada za towarzystwem innych roślin. Jeżeli któraś z gałązek będzie dłużej czegoś dotykać, dość szybko deformuje się jej kształt.

Araukaria wymaga też regularnego podlewania, podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Odżywiamy ją od wiosny do jesieni nawozem do roślin iglastych lub wrzosowatych. Takiego samego podłoża używamy podczas przesadzania. Roślina ta najlepiej rośnie w glebie o lekko kwaśnym odczynie.

Araukarię dobrze jest przesadzić do dość dużego pojemnika. Umieszczamy ją na tej samej głębokości, na jakiej rosła do tej  pory. Najlepiej robić to w sierpniu. Ale ja muszę zrobić to teraz.

Wszystko dlatego, że moja araukaria jest z nami od jesieni i widać, że zaczyna się nieco męczyć. Korzenie przerastają już doniczkę, to znak, że roślina potrzebuje więcej miejsca. Czasami trzeba przesadzić jakiś okaz nawet w środku zimy, jeżeli widzimy, że wyjdzie to roślinie na zdrowie.

Jeżeli araukaria zadomowi się u nas na dłużej, należy liczyć się z tym, że od dołu boczne gałęzie zaczną zasychać. Ale na początku, u młodych okazów, wszystkie jeszcze są soczyście zielone. Pamiętajmy, aby nigdy nie stawiać tej rośliny blisko kaloryferów. To naprawdę im nie służy. Tu jeszcze raz przypominam, że araukarie lubią chłód, ale nie oczywiście mróz. Powinny zimować w pomieszczeniu jasnym o temperaturze ok. 10 stopni Celsjusza i to jest często najtrudniejsze zadanie w uprawie i pielęgnacji tej rośliny. Wyjściem z tej sytuacji może być jak najdłuższe trzymanie jej na dworze. Wnieśmy ją do mieszkania dopiero wtedy, gdy będą zapowiadane mrozy.

Młode, silnie rosnące araukarie radzi przesadzać się co 2-3 lata. Starszym egzemplarzom wystarczy co roku wymienić wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.

Jodełka pokojowa lubi zraszanie. Zwłaszcza zimą warto zabrać o odpowiednią wilgotność powietrza w jej otoczeniu. Zraszanie miękką wodą najlepiej jest przeprowadzać wczesnym rankiem, żeby roślina zdążyła przeschnąć przed nocą. W ten sposób nie narażamy jej na atak chorób grzybowych. Aczkolwiek araukaria generalnie choruje rzadko. Czasami bywa atakowana przez wełnowce, konieczny jest wtedy oprysk odpowiednim preparatem zwalczającym te szkodniki.

Jeżeli nasz okaz zacznie się przechylać, np. zimą w stronę światłą, można go przymocować do podpory, np. bambusowego kijka. Jest to roślina bezpieczna dla zwierząt, więc właściciele psów i kotów mogą ją uprawiać bez obaw.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/