Taras w ogrodzie – z czego zbudować?

Zapraszamy na kolejny odcinek „Ogrodniczego Vademecum”. Przed nami garść podstawowych informacji na temat materiałów, z jakich możemy zbudować taras.

Taras jest jednym z najważniejszych miejsc w ogrodzie. Bardzo często to właśnie na nim koncentruje się życie rodziny. Na tarasie grillujemy, spożywamy posiłki i odpoczywamy. Jest często przedłużeniem domu i zielonym pokojem w ogrodzie. Na nim stawiamy meble ogrodowe i dekorujemy go donicami pełnymi kwitnących roślin. Dzisiaj skupimy się jednak na przyziemnym temacie i to dosłownie. Bo pierwszym pytaniem jakie musimy sobie zawsze postawić jest to, z czego ma być nasz taras zbudowany. A możliwości jest wiele. Ogólnie rzecz ujmując do wyboru mamy kamień, beton, płytki, drewno i kompozyt.

Beton coraz śmielej wchodzi do naszych ogrodów. Szare, monotonne, pokrywające się po deszczu brzydkimi plamami płyty z lat 70 i 80 przeszły już do lamusa. Współcześnie producenci prześcigają się w pomysłach, aby uatrakcyjnić oblicze betonu. Powierzchnie dostępnych dzisiaj płyt betonowych są uszlachetniane przez takie zabiegi jak wypłukiwanie, piaskowanie, frezowanie czy szlifowanie. Możemy je nabyć w różnych kształtach i kolorach.

Taras z płyt betonowych jest trwały i bezobsługowy. Dobrze położony będzie służył latami bez jakichkolwiek dodatkowych zabiegów. Od czasu do czasu wystarczy go jedynie przeczyścić, szczególnie łączenia płyt. W ciągu dnia taras betonowy mocno się nagrzewa, więc w słoneczny, upalny dzień trudno na nim poruszać się boso. Ale z drugiej strony taki nagrzany taras w nocy oddaje ciepło, miło jest więc usiąść na nim wieczorem. Świetnie się też na nim czują rośliny ciepłolubne, np. z klimatu śródziemnomorskiego, które nie lubią naszych chłodnych nocy.

Drewno zawsze będzie dobrze wyglądało w ogrodzie, jest materiałem ciepłym, łatwo dopasowuje się do otoczenia i harmonizuje z zielenią. Drewniany taras dobrze komponuje się zarówno z wiejskimi domkami, jak i z nowoczesną architekturą. Do wyboru mamy różne rodzaje drewna i różne deski lub płyty tarasowe.

Drewno egzotyczne jest niezwykle dekoracyjne. Często ma intensywną barwę, jest twarde i trwałe. Wymaga impregnowania raz lub 2 razy w roku. Tylko wtedy tego typu taras będzie się prezentował nieskazitelnie. Niewątpliwie drewno nadaje ogrodowi niepowtarzalnego stylu i delikatności w porównaniu z nawierzchniami betonowymi lub ceramicznymi.

Możemy też zbudować taras np. z drewna sosnowego, warto jednak sięgnąć po deski, które poddano obróbce termicznej. Taka termo sosna jest znacznie trwalsza niż zwykłe drewniane deski. Od czasu do czasu tego typu taras należy wyczyścić i można go zaolejować, co wpłynie pozytywnie na jego wygląd i go odświeży.

Rozwiązaniem dla wszystkich, którzy nie mają czasu lub ochoty impregnować drewna mogą być deski kompozytowe. Kompozyt to mieszanka tworzywa sztucznego i naturalnego drewna w postaci wiórów lub mączki drzewnej. Deski kompozytowe nie wyglądają tak naturalnie jak drewno, ale są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Zbudowany z nich taras nie wymaga prac konserwacyjnych.

Ryflowanie powierzchni desek tarasowych ma na celu stworzyć antypoślizgową powierzchnię. Zarówno deski kompozytowe jak i drewniane charakteryzują się dużą uniwersalnością zastosowań. Można z nich zbudować różne konstrukcje.