Co posadzić na balkonie w marcu?
Co posadzić na balkonie w marcu? Już w marcu możemy obsadzić donice na balkonach lub tarasach. ???? Jakimi roślinami? Co możemy posadzić w zewnętrznych pojemnikach wczesną wiosną? ???? Przypomnienie tych informacji będzie tematem dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam!
Wczesną wiosną nasze balkony i tarasy możemy udekorować roślinami, którym nie są straszne niewielkie przymrozki, do mniej więcej -3, -5 stopni Celsjusza, charakterystyczne dla tej pory roku. Roślinami, które lepiej czują się w chłodzie niż w cieple, dla których jest to właśnie czas kwitnienia lub czas ten nadejdzie lada chwila.
Ale zanim przejdziemy do kolorowych kwiatów, zacznijmy od roślin zimozielonych, które mogą być ozdobą zewnętrznych donic przez cały rok, również zimą i które możemy wykorzystać również do wczesnowiosennych roślinnych dekoracji. Mogą one być sadzone pojedynczo i być zieloną iglastą lub liściastą ozdobą. Mogą być także częścią kompozycji wielogatunkowej, stanowiąc tło dla kwiatów i atrakcyjne wypełnienie.
Do tego idealnie nadają się karłowe odmiany lub niewielkie jeszcze okazy np. takich gatunków jak cyprysiki, cyprysy, jałowce, świerki, żywotniki czy nawet sosny, a także laurowiśnie, żurawki, bukszpany czy różne trawy ozdobne. Iglaki są tu częstym wyborem, ponieważ niejednokrotnie pozostają nam one po zimowych, świątecznych dekoracjach, w jakich pełnią one rolę miniaturowych choinek. Wczesną wiosną, po zahartowaniu mogą trafić na balkon lub taras i pozostać z nami nawet na wiele lat.
Bardzo wcześnie i bardzo pięknie kwitną ciemierniki. Na przedwiośniu ich kwiaty pojawiają się także na rabatach. Sadzonki w przeróżnych odmianach są coraz częściej oferowane o tej porze w sklepach ogrodniczych i sadzonki te są coraz tańsze. Jeżeli zdecydujemy się je nabyć, mogą najpierw zdobić nasz balkon lub taras, a po przekwitnięciu możemy przesadzić je do gruntu w ogrodzie, gdzie przez resztę sezonu będą ozdobą z ciemnozielonych liści, a pod koniec kolejnej zimy, znowu zakwitną.
Kolejny, wcześnie kwitnący gatunek to cudowne, wesołe, kolorowe bratki. Mnogość odmian tych roślin jest oszałamiająca. Kwiaty mogą mieć we wszystkich kolorach tęczy. Mogą być one drobne lub większe, o różnych kształtach, jedno- lub wielobarwne. Posadzone na przedwiośniu, będą kwitnącą ozdobą do maja lub czerwca, a czasami nawet dłużej. To rośliny, które wolą chłód, gdy robi się cieplej przestają zawiązywać nowe pąki kwiatowe, za to często zawiązują nasiona. Dlatego na rabatach rozsiewają się one właśnie na początku lata, to także czas ich wysiewu na rozsady, jeżeli chcemy samodzielnie rozpocząć uprawę bratków od nasionka.
Wczesnowiosenną ozdobą zewnętrznych donic, a często także florystycznych doniczkowych nasadzeń w naszych domach są pierwiosnki, czyli prymulki, również w różnych gatunkach i różnych odmianach. Cechą charakterystyczną większości pierwiosnków są dość mięsiste, często pomarszczone liście zebrane w rozety, spośród których wyrastają kwiaty. W przypadku najbardziej znanych odmian bezłodygowych wznoszą się one na krótkich szypułkach. Mogą być pojedyncze lub pełne, tak samo jak bratki we wszystkich kolorach tęczy. Oprócz pierwiosnków bezłodygowych, w balkonowych lub tarasowych donicach możemy posadzić też wyższe gatunki tych roślin, np. pierwiosnki wyniosłe. Są to byliny. Po przekwitnięciu mogą stać się częścią ozdobnej rabaty w ogrodzie. Odpowiednio pielęgnowane mogą tam rosnąć przez wiele lat.
Doniczkowe kompozycje z tych kwitnących piękności możemy uzupełnić nie tylko miniaturowymi iglakami, ale także odpornymi na chłód gatunkami o przewieszającym się pokroju, do których zaliczamy bluszcz. Oprócz bluszczu pospolitego, który często rośnie w naszych lasach, parkach i ogrodach, są także szeroko dostępne sadzonki różnych odmian bluszczu o drobniejszych, ciemno zielonych lub biało przebarwiających się liściach do uprawy w domu lub właśnie w donicach na balkonach i tarasach. Mają one zazwyczaj bardziej zwarty pokrój. Jeżeli taki bluszcz jest zahartowany, również przetrwa niewielkie przymrozki bez większych problemów.
Chłodu nie boją się też goździki. Już pod koniec zimy sadzonki kwitnących odmian mieszańcowych możemy nabyć w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach. Jeżeli są zahartowane, możemy posadzić je na balkonie lub tarasie, samodzielnie lub w kompozycji z innymi roślinami. Wspaniałą cechą wielu odmian goździków jest to, że nie tylko pięknie wyglądają, ale także wspaniale pachną.
Podobnie jak hiacynty, niektóre odmiany narcyzów, a także inne rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną. One doskonale będą prezentować się w doniczkowych nasadzeniach. Mogą to być także żółte trąbkowe narcyzy, nazywane potocznie żonkilami, szafirki, tulipany czy krokusy. Możemy z nich stworzyć prześliczne kompozycje, wybierając takie gatunki i odmiany, jakie podobają nam się najbardziej.
Wśród wczesnowiosennych, odpornych na chłody kwiatów swoje miejsce znajdą też stokrotki. Kto lubi te delikatne i urocze rośliny, może ich sadzonek, w rożnych odmianach poszukać w marcu w sklepach ogrodniczych. Dostępne są sadzonki o kwiatach pojedynczych, aczkolwiek chyba częściej można już spotkać bardziej dekoracyjne odmiany o kwiatach pełnych, białych, różowych lub czerwonych.
A kto lubi kwiaty niebieskie, na przedwiośniu może obsadzić donice niezapominajkami. Aczkolwiek występują one nie tylko w odmianie o niebieskich kwiatach, ale także o kwiatach różowych i białych. Wszystkie one mogą być posadzone samodzielnie lub stać się częścią różnorodnej kompozycji w skrzynce balkonowej lub tarasowej donicy, do której w marcu mogą trafić także takie rośliny, jak m.in. żagwin, sasanka, przylaszczka, wrzosiec czy inne byliny, jakich kwitnące sadzonki uda nam się wczesną wiosną nabyć i dzięki którym tak piękna jest ta pora roku.
Życzymy cudownej, kolorowej kwitnącej wiosny. I zapraszamy na kolejny ilm z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/