Cukinia najważniejsze zasady uprawy

Cukinia najważniejsze zasady uprawy. Połowa maja to idealny moment na wysiew cukinii wprost do gruntu. W dalszym ciągu możemy też wysiewać to warzywo na rozsady. Dlatego w dzisiejszym odcinku z cyklu „Ogród Warzywny” przypomnienie 10 najważniejszych zasad uprawy cukinii. Zapraszamy!

Pierwsza WYSIEW

Cukinie można uprawiać z bezpośredniego wysiewu wprost do gruntu w połowie maja, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków. Można też od połowy kwietnia wysiać je na rozsady. Do wyboru mamy różne gatunki i odmiany cukinii, w kolorze ciemnozielonym, jasnozielonym lub żółtym.

Zasada druga PRZYGOTOWANIE ROZSADY

Podobnie jak ogórki, cukinie nie lubią przesadzania, ponieważ ich uszkodzony system korzeniowy trudno się regeneruje. Można je więc wysiewać w pojemnikach torfowych. Można je też wysiewać w doniczkach produkcyjnych o większej średnicy, np. 12-15 cm, jednak podczas przesadzania na miejsce stałe należy zachować szczególną ostrożność. Wypełniamy wybrane pojemniki podłożem do siewu i pikowania, po czym umieszczamy nasiona cukinii na głębokości ok. 1 cm. Następnie dbamy o stałą wilgotność tego podłoża. W temperaturze pokojowej, rośliny te kiełkują po 4-7 dniach. Nie przeprowadzamy już zabiegu pikowania. Sadzimy je na miejsce stałe, gdy mają 2-3 liście właściwe, w dołkach zaprawionych kompostem lub żyznym podłożem. Produkcja takiej rozsady trwa zazwyczaj ok. 4 tygodni.

Po trzecie WYSIEW WPROST DO GRUNTU

Wysiewając cukinie wprost to gruntu, robimy to zazwyczaj w sposób gniazdowy po 3-4 nasiona, z których potem pozostawiamy jedną lub 2 najsilniejsze siewki. Umieszczamy nasiona na głębokości ok. 2-3 cm w dołkach zaprawionych kompostem lub żyzną ziemią i dbamy o wilgotność gleby do czasu pojawienia się wschodów. Cukinie sadzi się w rozstawie mniej więcej 80×80 cm. Uwaga na ślimaki. Jeżeli mamy problem z tymi szkodnikami w ogrodzie, mogą one zjadać nasze dopiero co kiełkujące warzywa. W gruncie cukinie kiełkują nieco dłużej niż w przypadku rozsady, od 5 do 10 dni.

Zasada czwarta PRZYGOTOWANIE GLEBY

Zanim wysiejemy lub posadzimy cukinie warto najpierw przygotować glebę na grządce. Powinna być ona odchwaszczona i wyrównana. Wskazane jest też jej przedsiewne nawiezienie, ponieważ cukinie, jak wszystkie dyniowate,  to rośliny o wysokich wymaganiach pokarmowych. Możemy odżywić glebę świeżym obornikiem, rozrzuconym jesienią poprzedniego roku, lub granulowanym obornikiem wiosną kilka tygodni przed siewem. Możemy użyć też kompostu lub innego wybranego nawozu wieloskładnikowego. Odczyn gleby powinien być zbliżony do obojętnego.

Piąta zasada MIEJSCE UPRAWY

Cukinie najlepiej czują się w pełnym słońcu i miejscu osłoniętym od wiatru. Mają nieco mniejsze wymagania cieplne niż ogórki, ale nadal są ciepłolubne. Są to rośliny dość dużych rozmiarów, o krzaczastym pokroju, należy przeznaczyć pod ich uprawę odpowiednią ilość miejsca, np. brzeg lub narożnik grządki.

Po szóste NAWOŻENIE I PODLEWANIE

W przypadku słabej gleby, można zasilić cukinie pogłównie wybranym nawozem. Częstotliwość zabiegu zależy od żyzności ziemi na naszej grządce oraz od nawozu jakiego użyjemy. Jeżeli zauważymy, że nasze rośliny mają żółtawe liście, a nie soczyście zielone, lub że zawiązują bardzo małe owoce lub w małej ilości, może być to oznaką niedostatecznej ilości składników pokarmowych w glebie.

Bardzo ważnym elementem wpływającym na udaną uprawę tego warzywa jest podlewanie. Od wykształcenia się owoców podlewany te rośliny szczególnie obficie przez całe lato, starając się nie moczyć przy tym liści. Niedobór wody w glebie powoduje opadanie zawiązków i tworzenie niekształtnych owoców. Pamiętajmy jednak, że nadmiar wilgoci przyczynia się do zwiększenia wrażliwości roślin dyniowatych na choroby grzybowe.

Zasada siódma ODCHWASZCZANIE

Niezmiennie dbamy o odchwaszczanie, żeby rosnące warzywa nie musiały konkurować o wodę i składniki pokarmowe z innymi roślinami.

Punkt ósmy  ZMIANOWANIE I PRZEDPLONY

Cukinia może być uprawiana po wszystkich gatunkach roślin warzywnych, z wyjątkiem roślin dyniowatych. Zatem nie powinno się jej uprawiać na tej samej grządce co w poprzednich 2-3 sezonach. Przedplonem może być m.in. groch i groszek cukrowy, rzodkiewka, sałata, szpinak czy wczesna cebula.

Zasada dziewiąta UPRAWA WSPÓŁRZĘDNA

W uprawie współrzędnej cukinie możemy sadzić lub wysiewać np. w towarzystwie kopru, czosnku, cebuli, kalarepy, selera, fasolki szparagowej lub kukurydzy.

I dziesiąta zasada DOGLĄDANIE I CZAS ZBIORU

Regularnie sprawdzajmy czy nie pojawiły się na naszych warzywach objawy chorób lub żerowania szkodników. W razie konieczności należy wykonać odpowiednie zabiegi lub opryski.

Zbiór cukinii rozpoczyna się zazwyczaj w lipcu, mniej więcej 5-6 tygodni po posadzeniu rozsady. Owoce zbieramy, kiedy osiągną dla nas odpowiednią wielkość. Szczególnie delikatny miąższ mają te, które nie osiągnęły 20 cm długości i mają jeszcze miękką skórkę. Przeprowadzając regularnie zbiór sprzyjamy wiązaniu się i wzrostowi kolejnych owoców.

Owoce cukinii zrywamy, odcinając szypułkę, mięsistą i kolczastą część, która łączy owoc z rośliną. Rosną one bardzo szybko rosną. Co dwa-trzy dni warto kontrolować rośliny, aby zebrać owoce takiej wielkości, jaka nam odpowiada.

Pamiętajmy, że oprócz owoców, cukinie mają też jadalne kwiaty. Życzymy udanych upraw. I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/