Kalendarz ogrodnika – maj w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika – maj w ogrodzie. Jak w każdy poniedziałek czas na kolejny odcinek z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” z przypomnieniem, jakie zadania czekają na nas w ogrodzie w nadchodzących dniach. Zapraszamy!

„Maj zieleni łąki, drzewa, już i ptaszek w polu śpiewa”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”

Ogrody się już zazieleniły, przymrozków w większości rejonów naszego kraju już nie będzie. Pora więc pomyśleć o ciepłolubnych roślinach, które zimowały w naszych domach, szklarniach lub na klatkach schodowych. Wynosimy na zewnątrz gatunki śródziemnomorskie, takie jak np. kuflik cytrynowy, oleander, bugenwilla, mandewilla czy cytrusy. Pamiętajmy aby najpierw je zahartować, tzn. na początek wystawiać na krótko w cień, a potem stopniowo przyzwyczajać do słońca.

W warzywnikach także myślimy głównie o gatunkach ciepłolubnych i kontynuujemy sadzenie gatunków w rodziny dyniowatych i psiankowatych. Do gruntu mogą więc trafić sadzonki ogórków i pomidorów. W dalszym ciągu siejemy też fasolkę szparagową i buraki, sadzimy sadzonki selera, pora i cebuli, papryki, bakłażanów, cukinii i dyni, a także wysiewamy letnie odmiany rzodkiewek i sałaty.

W maju możemy też przygotować kolejne rozsady, m.in. późnych warzyw kapustnych. W wielodoniczkach, plastikowych pojemnikach lub na rozsadniku możemy wysiewać np. jarmuż, późną kalarepę, późne odmiany kalafiorów i brokułów. To także ostatni moment na wysiew brukselki. Możemy sięgnąć także po nasiona kopru włoskiego, koper ogrodowy  zresztą też cały czas możemy wysiewać, podobnie jak inne zioła, takie jak np. bazylia w przeróżnych odmianach.

Wiele drzew owocowych już przekwitła, ale zaczynają kwitnąć kolejne… drzewa i krzewy, m.in. borówki, a także truskawki. Na tym etapie, przed zawiązywaniem owoców warto je zasilić dodatkową dawką składników odżywczych, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie nawoziliśmy naszych roślin.

20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Warto o nich pamiętać, podobnie jak o innych owadach zapylających, bo bez nich nie mielibyśmy nie tylko miodu, ale przede wszystkim owoców z naszych działek i ogrodów. Z myślą o nich można wysiać lub posadzić rośliny miododajne. Będzie to temat piątkowego filmu, na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

Jeżeli posadziliśmy już na balkonach lub tarasach rośliny ozdobne, należy regularnie je podlewać. Zwłaszcza wtedy, gdy na dworze jest słonecznie i bezdeszczowo. A także wtedy, kiedy jest wietrznie. W takich warunkach podłoże przesycha znacznie szybciej i po konewkę lub wąż ze zraszaczem należy sięgać nawet codziennie. Pamiętajmy także o ich regularnym nawożeniu. Odpowiednio odżywione rośliny są zdrowsze i bujnie kwitną.

O tej porze podziwiać możemy też bujne kwitnienie lilaków, potocznie nazywanych bzami. Te drzewa lub krzewy ustrojone są teraz w kwiatostany w kolorze białym, fioletowym o ciemnym lub jasnym odcieniu. Jest to dobry moment, żeby nabyć lub zdobyć sadzonki, ponieważ doskonale widzimy jak dana roślina kwitnie. Jest co podziwiać.

Podziwiajmy zatem w tym tygodniu cudowną wiosnę w pełni. A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/