Kalendarz ogrodnika na 04.06 – 10.06 – czerwiec w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie – pora rozpocząć kolejny „Tydzień w ogrodzie”. Jak mówi przysłowie „W czerwcu się okaże, co nam Bóg da w darze”.

A ogród w darze przynosi nam pierwsze owoce. Oprócz wczesnych odmian truskawek dojrzewają już także czereśnie i wiśnie. W warzywniku od dawna możemy zbierać rzodkiewki, sałatę czy groch.

Piątego czerwca przypada Światowy dzień środowiska. Tego dnia warto pamiętać, że ogród to nie tylko nasze miejsce wypoczynku i uprawy roślin, ale również dom różnych zwierząt.

O „Zielonym zakątku pełnym zwierząt” przeczytamy w wydaniu specjalnym czasopisma „Przepis na Ogród”. Ponadto znajdziemy w nim opisy najpiękniejszych ogrodów czytelników na wsi i w środku miasta, w klasycznej odsłonie lub w pastelowych barwach.

Można jeszcze wysadzić rozsadę warzyw ciepłolubnych oraz dosiać ogórki, patisony czy inne rośliny dyniowate. Dosiewamy też nasiona buraków i marchwi na jesienny zbiór.

Czerwiec w ogrodzie – Regularnie podlewamy warzywnik. Czerwcowe upały mogą dać się roślinom we znaki. Ważna jest nie tylko ilość wody, ale także jej jakość i sposób dozowania. Starajmy się nie zraszać liści, ale podlewać uprawy od dołu. Szczególnie wrażliwe pod tym względem są pomidory i warzywa dyniowate. Jeżeli będą mieć często mokre liście, mogą wdać się różne choroby grzybowe.

Cały czas pielęgnujemy pomidory, uszczykujemy wilki, podwiązujemy rośliny i wykonujemy profilaktyczne opryski naturalnymi środkami, które zabezpieczą nasze krzewy.

Więcej na ten temat będziemy mówić w czwartkowym „Ogrodniczym SOS”.

Suszymy zioła. Zbieramy miętę, lubczyk, oregano i tymianek. Z przyjemnością sięgniemy po te zapasy późną jesienią i zimą.

Rozkoszujemy się wypoczynkiem w ogrodzie. Piękna pogoda zachęca do grillowania oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi na działce. W wolnej chwili możemy też sięgnąć po prasę ogrodniczą.

Wydanie specjalne czasopisma „Mój Piękny Ogród” jest właśnie o tym, jak zadbać o szczęśliwe chwile i życie w ogrodzie. Znajdziemy w nim przepisy na dania z grilla, inspiracje jak stworzyć małą oazę spokoju lub ogrodowe SPA.