Wrzesień w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika na 10.09 – 16.09

Wrzesień w ogrodzie – „Jeśli wrzesień będzie ciepły i suchy, pewno październik nie oszczędzi pluchy”.

Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

Wrzesień to doskonały moment na założenie nowego trawnika lub rewitalizację starego. Nagrzana ziemia i wilgotne poranki sprzyjają kiełkowaniu traw. Trawnik zniszczony po upalnym lecie należy wygrabić lub delikatnie zwertykulować, a następnie przeprowadzić dosiewkę.

Cały czas dbamy też o przycinanie i odchwaszczanie naszych trawników. Darń rośnie już wolniej, ale nadal musimy pamiętać o systematycznym koszeniu. Zakończyliśmy już sezon nawożenia azotowego. W tym momencie możemy odżywić nasz trawnik jedynie nawozem jesiennym, bogatym w fosfor i potas.

Kontynuujemy sadzenie cebul kwiatowych, które zakwitną wiosną. Na szczególna uwagę zasługują tulipany. Możemy uprawiać zarówno odmiany botaniczne, które będą ozdobą naszego ogrodu, jak również odmiany wielkokwiatowe, które wspaniale będą się prezentować zarówno na rabatach, jak również w wazonach.

Jeżeli planujemy w ogrodzie posadzić trawy ozdobne, to właśnie teraz najlepiej jest wybrać się do sklepu ogrodniczego. We wrześniu możemy je oglądać w pełnej okazałości i wybrać te, które podobają się nam najbardziej.

Więcej o trawach ozdobnych powiemy w piątkowym odcinku programu “Balkony i Tarasy”.

Większość roślin w skrzynkach balkonowych czy donicach tarasowych jeszcze wygląda dobrze, pojawiają się już jednak luki, które możemy wypełnić jesiennymi akcentami, np. wrzosami, astrami lub chryzantemami.

We wrześniu krzewy ozdobne ustroiły się w swoje barwne owoce. Cieszą one zarówno ogrodników, jak również liczne ptaki, które są niezwykle pożyteczne, bo pomagają nam w walce ze szkodnikami.

Z drzew opadają pierwsze liście. Jeżeli mamy w ogrodzie oczko wodne lub staw, musimy je usuwać z wody, ponieważ zagrażają one zdrowiu sadzawki. Liście, które opadną na dno, zaczynają tam gnić, zużywając tlen, co jest niekorzystne dla żyjątek wodnych, zwłaszcza w zimie.

Kalendarium prac ogrodniczych na wrzesień zamieszczono również w czasopiśmie “Przepis na Ogród”. We wrześniowym wydaniu znajdziemy też m.in. informacje o jeżówkach, które zachwycają do późnej jesieni, artykuł o rabacie w odcieniach różu, czy poradę jak założyć wrzosowisko.

Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.