Czerwiec w ogrodzie – 01.06 -07.06 – kalendarz ogrodnika

Czerwiec w ogrodzie – „Czerwiec na maju często się wzoruje, jego pluchy, pogody często naśladuje.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie” i rozpoczynamy kolejny miesiąc…

Dniem Dziecka. Z tej okazji wszystkim dzieciom, małym i dużym przesyłamy pozdrowienia i najlepsze życzenia. Spełnienia marzeń! Również tych w ogrodzie.

A w ogrodach zakwitają kolejne rośliny, wśród nich są kosaćce nazywane też irysami. Najbardziej znane są kosaćce bródkowe i syberyjskie. Ich kwiaty są krótkotrwałe, ale na roślinach jest ich tyle, że możemy je podziwiać około miesiąca. Gdy jeden przekwita, zaraz pojawia się kolejny.

W czerwcu możemy rozmnażać niektóre rośliny poprzez sadzonki zielne. Późna wiosna, to czas kiedy możemy pozyskać sadzonki m.in. takich  krzewów i pnączy jak hortensja, bluszcz, winobluszcz, dereń, forsycja, krzewuszka, tamaryszek, żylistek czy lawenda.

Bratki, stokrotki, niezapominajki i sasanki, to rośliny, które o tej porze już zazwyczaj przekwitają i często możemy z nich zebrać nasiona. A to znak, że nadszedł moment ich wysiewu. Zaliczamy je do grupy roślin dwuletnich. Wysiane teraz, pięknie zakwitną w przyszłym roku. Możemy je najpierw uprawiać na rozsadniku lub w doniczkach i pod koniec przesadzić na miejsce stałe lub wysiać od razu bezpośrednio do gruntu.

W warzywniku również w dalszym ciągu możemy wysiewać wybrane warzywa i zioła, zwłaszcza ciepłolubne. Deszczowa pogoda i chłodne noce sprzyjają chorobom grzybowym. Obserwujmy więc ze szczególną uwagą w jakiej kondycji są nasze pomidory, ogórki i inne warzywa dyniowate. Jeżeli zaniepokoi nas ich wygląd, można wykonać oprysk samodzielnie wykonanym lub gotowym do użycia naturalnym preparatem wzmacniającym rośliny i zapobiegającym pojawieniu się chorób grzybowych, np. zarazie ziemniaka na pomidorach.

Dbamy o rośliny kwitnące na naszych balkonach i tarasach. Regularnie usuwamy przekwitnięte kwiatostany, zarówno ze względów estetycznych, jak i po to, żeby dbać o ich zdrowie. Pamiętamy o ich podlewaniu i nawożeniu, również w deszczowe dni.

Pielęgnujemy też nasze drzewa i krzewy zawiązujące owoce. Jagody kamczackie już są. Często w naszych ogrodach dojrzewają jako pierwsze. Zaraz po nich na czerwono przebarwią się truskawki. Następnie, po kolei, będzie można przeprowadzać kolejne zbiory, słodkich, pysznych i pełnych witamin owoców z własnej działki.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/