Kalendarz ogrodnika na 16.07 – 22.07 – lipiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie – „W lipcu upały, styczeń mroźny cały”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

W lipcu słońce praży bezlitośnie z nieba, z którego czasem nie spada nawet kropla deszczu. Jeżeli wiosna również była sucha zdarza się, że nie tylko świeżo posadzone rośliny, ale również dobrze zakorzenione byliny i drzewa mają niedobory wody. Więdnące, zwisające liście świadczą o tym, że je również należy podlać. Dbajmy o to, aby woda zawsze wniknęła głęboko w glebę.

W warzywnikach zbieramy pierwsze pomidory i cały czas dbamy o ich nawodnienie, a jeżeli zawiązują się kolejne owoce, również o nawożenie. Cały czas sprawdzamy czy nie widać oznak chorób grzybowych.

Nadal możemy wysiewać koper i bazylię na jesienny zbiór. Świeże aromatyczne zioła zawsze warto mieć pod ręką. Możemy też rozmnożyć rozmaryn przez sadzonkowanie.

O tej porze przez sadzonki możemy też rozmnożyć inne rośliny ogrodowe, lub te, które uprawiamy na balkonach i tarasach. Należą do nich m.in. fuksje, pelargonie, koleusy czy oleandry. Te rośliny ukorzeniają się bardzo łatwo.

Dbamy o regularne koszenie i podlewanie trawnika. Dobrze odżywiona i zdrowa darń rośnie szybko, latem musimy ją zazwyczaj kosić co najmniej raz w tygodniu.

W wakacyjny weekend nie zapominajmy o odpoczynku. Ogród to najlepsze miejsce na spotkania z rodziną i przyjaciółmi, najczęściej w połączeniu z grillowaniem. Nic przecież nie smakuje tak dobrze, jak dania na świeżym powietrzu.

Wcześniej sprawdźmy jednak czy w biesiadowaniu nie będą nam przeszkadzać osy. Niekiedy budują one gniazda blisko nas, w szopach, drewutniach, altanach czy domkach ogrodowych. Ten temat został również poruszony w lipcowym czasopiśmie „Kocham Ogród”. Znajdziemy w nim też informacje o tym jak zrobić własny krem z darami ogrodu czy o tym jak założyć kwietną łąkę.

Na kolejny „Tydzień w ogrodzie” zapraszamy za tydzień.