Grudzień w ogrodzie – 28.12 -03.01 – kalendarz ogrodnika

To najczęściej czas podsumowań, dotyczy to także ogrodnictwa. Możemy zastanowić się co w tym roku wyjątkowo nam się udało, które uprawy możemy uznać za sukces, a z których w kolejnym roku lepiej zrezygnować.

Tymczasem dbamy o rośliny, które z okazji Świąt trafiły do naszych domów. Regularnie podlewamy gwiazdy betlejemskie i choinki, które nabyliśmy z bryłą korzeniową. Dbamy też o gaulterie, cyprysy czy też cyprysiki, odpowiednio pielęgnowane mogą z nami zostać przez wiele lat.

Systematycznie przeprowadzamy też przegląd roślin domowych, a zwłaszcza tych które wnieśliśmy na czas zimy z balkonu lub tarasu. Z zewnątrz, razem z naszymi okazami mogliśmy też wnieść szkodniki, np. przędziorki lub tarczniki. Jeżeli tak się stało, należy jak najszybciej oczyścić z nich rośliny i w razie potrzeby użyć wybranego środka owadobójczego. Częste zraszanie roślin wodą także pomaga.

Przysłowie mówi, że „Gdy w sylwestrową noc łagodnie, będzie kilka dni pogodnie”. W tym roku hucznych zabaw raczej nie będzie, mimo wszystko życzymy radosnego i przyjemnego witania roku 2021.

„Jak Nowy Rok jasny i chłodny, będzie roczek pogodny i płodny”. Życzymy Państwu w tym nowym roku dużo zdrowia i szczęścia, samych sukcesów i radości oraz oczywiście spełnienia wszystkich ogrodniczych marzeń.

Styczeń to statystycznie najchłodniejszy miesiąc w Polsce, warto więc wybrać się na spacer po ogrodzie i sprawdzić czy wszystkie wrażliwe rośliny są odpowiednio zabezpieczone. Wiatr mógł np. rozwiać osłony. To także dobry czas, żeby zastanowić co dobrze byłoby zmienić na działce.

Pamiętajmy tylko, żeby w przypadku temperatury poniżej zera unikać chodzenia po zmrożonym trawniku. Zamrożone źdźbła są bardzo kruche i pod naszym ciężarem będą się łamać, co może wpłynąć na wiosenny wygląd darni, a także na jego zdrowie po zimie.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/