Maj w ogrodzie – 25.05 -31.05 – kalendarz ogrodnika
Maj w ogrodzie – „Jeśli w maju deszcze na dworze, to jesienią chleb w komorze.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.
Od tematu kwitnącej kaliny koralowej. Nie jest ona tak popularna w ogrodach jak bzy, czyli lilaki i nie jest tak znana jak kwitnące o tej porze krzewy rododendronów, ale zasługuje na to, aby o niej wspomnieć. Kwiatostany przypominają śnieżne kule, niektórzy porównują je też do mniejszych hortensji. Obsypane nimi krzewy wyglądają zjawiskowo.
Ich bukiet może być podarunkiem dla mamy. Bo 26 maja to Dzień Matki. Wszystkim mamom składamy najserdeczniejsze życzenia! Życzymy zdrowia, radości, a przede wszystkim pociechy i dumy ze swoich dzieci.
Pozostając w temacie kwiatów, przypominamy o pielęgnacji różaneczników. Maj i czerwiec to czas ich obfitego kwitnienia. Gdy się zakończy należy pamiętać o usunięciu przekwitniętych kwiatostanów. Wyłamujemy je, uważając na nowe przyrosty, w ten sposób pobudzamy rośliny do wzrostu, a nie do wytwarzania nasion.
W czasie deszczowej pogody, trawnik rośnie jak na drożdżach. W tych tygodniach sięgamy więc po kosiarkę bardzo często. Jeżeli zauważymy, że po ścięciu końcówki traw są tak jakby siwe, poszarpane, oznacza to, że nóż w kosiarce już się stępił i należy go naostrzyć. Postrzępione liście traw są bardziej narażone na porażenie chorobami, warto więc dbać by nóż naszego urządzenia był ostry jak brzytwa.
W warzywnikach, cały czas sadzimy rozsady warzyw ciepłolubnych, m.in. pomidorów. Kontynuujemy też wysiewy, m.in. takich roślin jak ogórki, buraki, fasolka szparagowa, letnie odmiany rzodkiewek i sałaty. Bo pamiętajmy, że rzodkiewka i sałata to rośliny, które w zależności od odmiany możemy wysiewać tylko wiosną i jesienią, gdy jest chłodno lub przez cały okres od marca do września, włączając w to miesiące letnie. Zawsze sprawdźmy z tyłu opakowania czy wybrane przez nas nasiona nadają się do uprawy latem. Odmiany chłodnolubne nie będą dobrze plonować w upalne dni. Praktycznie od razu wybiją w pędy kwiatowe.
Nie jest jeszcze za późno, żeby w ogrodzie, na tarasie lub balkonie założyć zakątek z ulubionymi ziołami. Możemy np. posadzić sadzonki rozmarynu czy szczypiorku kupione w sklepie ogrodniczym lub wysiać nasiona wybranych roślin zielnych. Po kilku tygodniach będziemy mogli już zbierać aromatyczne liście bazylii czy pietruszki liściowej.
Dbamy o drzewa i krzewy owocowe. Większość z nich zaczyna już wiązać owoce. Coraz częściej w naszych ogrodach, a także na balkonach pojawiają się truskawki, poziomki, borówki czy miniaturowe odmiany drzew i krzewów. Uprawa tych roślin nawet w niewielkich ilościach może przynieść wiele radości. Warto spróbować.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/