Drzewa i krzewy owocowe. Wczesnowiosenne zabiegi

Drzewa i krzewy owocowe. Wczesnowiosenne zabiegi. Drzewa i krzewy owocowe!. Jakich zabiegów wymagają wczesną wiosną? Przypomnienie tych informacji będzie tematem dzisiejszego filmu. Zapraszam!

Gdy zima powoli ustępuje, czas pomyśleć o drzewach i krzewach owocowych, przyjrzeć się im i zadecydować, jakie zabiegi pielęgnacyjne będą im potrzebne. A ważnym zabiegiem jest przycinanie.

Na przedwiośniu możemy przeprowadzić cięcie jabłoni, gruszy i śliw, a także brzoskwiń, nektarynek, letnich malin, porzeczek, agrestu czy też innych drzew i krzewów, które tego wymagają. Jakie to będzie cięcie, zależy w dużej mierze od tego, jak prowadzimy nasze rośliny, czy w sposób profesjonalny i sadowniczy czy bardziej hobbystyczny i naturalistyczny . W każdym przypadku warto wykonać przycinanie sanitarne, usunąć suche, chore i uszkodzone gałęzie oraz wszystkie mumie owoców, jeżeli zostały gdzieś jeszcze na roślinach. Można też przeprowadzić cięcie prześwietlające, usunąć najsłabsze lub przeszkadzające pędy i gałęzie, by poprawić dostęp światła i powietrza. O tej porze przeprowadza się też cięcie formujące, szczególnie ważne w pierwszych latach wzrostu drzew. Przed cięciem warto zapoznać się bardziej szczegółowo z wymaganiami i terminem cięcia poszczególnych gatunków.

Kolejnym ważnym zabiegiem w ogrodowym sadzie lub jagodniku są wczesnowiosenne opryski przeciwko chorobom i szkodnikom. Jeżeli chodzi o szkodniki, można o tej porze przeprowadzić oprysk wybranym preparatem olejowym. Jeżeli chodzi o choroby, można przeprowadzić oprysk miedzianem, który jest dopuszczony do użytku również w uprawach ekologicznych i który jest jednym z najpopularniejszych środków ochrony roślin w Polsce. Jest to preparat zwalczający choroby grzybowe i bakteryjne o bardzo szerokim spektrum działania. W przypadku roślin owocowych jego zastosowanie zaleca się go szczególnie w uprawie jabłoni, gruszy, wiśni i czereśni i zapobiega oraz zwalcza m.in. takie choroby jak zaraza ogniowa, parch jabłoni, parch gruszy czy rak bakteryjny drzew pestkowych.

Tego typu preparat możemy nabyć w postaci proszku do sporządzenia zawiesiny wodnej, którą nanosimy za pomocą opryskiwacza ręcznego. Termin oprysków drzew i krzewów owocowych zależy w dużej mierze od rejonu kraju i pogody. Przykładowo pierwszy oprysk miedzianem przeprowadza się gdy drzewa są bezlistne, a pąki zaczynają nabrzmiewać. Kolejny można przeprowadzić w fazie zielonego pąka. Wykonując oprysk jakimkolwiek preparatem i środkiem ochrony roślin należy wcześniej zapoznać się i działać zgodnie z instrukcją oraz zaleceniami załączonymi do produktu.

Oprysk preparatem olejowym najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, jeszcze w okresie bezlistnym, ale temperatura powinna wynosić już co najmniej 6 stopni Celsjusza. Działa on mechanicznie. Preparaty olejowe tworzą na ciele form przetrwalnikowych szkodników warstwę, która uniemożliwia im oddychanie i prowadzi do ich obumarcia. Dotyczy to m.in. przędziorków, mszyc, tarczników, miseczników, miodówek czy ochojników w przypadku roślin iglastych.

A wracając do drzew i krzewów owocowych, nie zapominajmy, że wiosną to także doskonała pora na sadzenie roślin. Mogą to być rośliny zakupione w sklepie ogrodniczym lub rozmnożone samodzielnie. O tej porze można np. często zauważyć maliny, jeżyny czy malinojeżyny, które same rozmnożyły się poprzez odkłady. Jeżeli ich pędy dotykały ziemi, mogły się już ładnie ukorzenić przez zimę. Teraz możemy je oddzielić i posadzić w wybranym dla nich miejscu lub w donicy, żeby obdarować nimi chętnych z rodziny czy znajomych.

Wczesna wiosna to także dobry moment na przesadzenie roślin owocowych, jeżeli jest taka potrzeba. Gdy się już ociepli i nocne przymrozki są już sporadyczne i niewielkie, warto zadbać o nawożenie. Warto pamiętać, że borówki, które są bardzo popularne w naszych ogrodach, są roślinami kwasolubnymi. W ich przypadku należy zastosować nawóz dla roślin kwasolubnych, są dostępne nawozy dedykowane właśnie tej grupie roślin. W pozostałych przypadkach można z powodzeniem zastosować kompost, obornik lub wybrany nawóz mineralny zawierający potrzebne tym roślinom makro i mikroelemty. Unikajmy jednak zbyt dużej dawki azotu, bo może to osłabić odporność roślin. Zwłaszcza tak wczesną jeszcze porą.

O tej porze warto sprawdzić, czy pnie nie są uszkodzone np. przez gryzonie, w razie potrzeby można zastosować ochronne siatki wokół pni. Jeżeli kora jest spękana lub złuszczona, warto ją oczyścić i zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Warto też zadbać o podpory w przypadku tych roślin owocowych, którym jest to potrzebne, młodym drzewkom lub malinom, jeżynom czy winoroślom, a także o spulchnienie ziemi lub uzupełnienie ściółki, np. z kory, jeżeli taką stosujemy w ogrodzie.

Wczesna wiosna to czas, żeby sprawdzić czy po zima nie pozostawiła po sobie uszkodzeń naszych drzew i krzewów owocowych, żeby jak najszybciej się nimi zająć, to także czas, żeby przygotować nasze rośliny do nowego sezonu. Im lepiej to zrobimy, tym więcej owoców będziemy mogli potem zebrać.

Życzę udanego owocowego sezonu! I zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/