Dynie na halloween i dynie ozdobne

Dynie na halloween – Pod koniec października w naszych ogrodach, na balkonach i w naszych mieszkaniach coraz częściej pojawiają się dyniowe ozdoby. Zapraszam więc na kolejny odcinek programu „Balkony i Tarasy” gdzie dynie są w roli głównej.

Dynia olbrzymia pochodzi z południowej części kontynentu amerykańskiego. Do Europy trafiła wraz z odkryciem Ameryki. Jest to roślina, którą uprawiamy ze względu na jadalne owoce, wykorzystywane w kuchni, ale nie tylko… Organizowane są konkursy na to, kto wyhoduje największą dynię. Rekord świata, zapisany w księdze Guinnessa, należy do Belga. Jego okaz ważył prawie 1200 kg. W Polsce rekordowa dynia osiągnęła wagę prawie 840 kg. Jest jeszcze jeden powód, dla którego chętnie uprawiamy lub kupujemy dynie…

Pomarańczowe owoce dyni olbrzymiej są symbolem Halloween. W Polsce nie traktujemy tego dnia jak święta, ale jako zabawę. Jest to okazja żeby wydrążyć dynię, wycinamy oczy, nos i usta. I wcale nie muszą to być twarze upiorne, mogą być one radosne i wesołe.

Dynie na halloween – Dzieci bardzo chętnie wydrążają dynie, tworząc z nich „sympatyczne duszki”. Moda na Halloween, podobnie jak na Walentynki, przywędrowała do nas zza oceanu w latach 90. Chociaż sama tradycja wycinania dyniowych lampionów narodziła się w Wielkiej Brytanii. I dynia dotychczas niedoceniana stała się towarem poszukiwanym. Nie możemy jednak zapominać o tym, że jest to warzywo niezwykle zdrowe i smaczne. Zatem przy okazji zabawy w Halloween warto zrobić z niej coś pysznego, np. zupę, ciasto, placuszki czy różne przetwory. Dynia doskonale łączy się z innymi warzywami lub owocami. Jadalne są także pestki, które możemy uprażyć lub zasuszyć.

Dynie na halloween – Wieczorem do wydrążonej dyni wstawiamy zapaloną świeczkę i zmienia się ona w wesoły lampion. Pamiętajmy, że wystawiając taki lampion na zewnątrz musimy liczyć się z odwiedzinami dzieci 31 października, które trzeba poczęstować słodkimi łakociami.

Jeżeli ktoś nie przepada za Halloween może w jesiennych dekoracjach balkonów i tarasów wykorzystać drugą grupę dyń – dynie ozdobne.

Dynie ozdobne są wielobarwne i mają przeróżne kształty. Nie nadają się do spożycia, ale są wspaniałą jesienną dekoracją.

Mogą mieć one formę kulistą, gruszkowatą lub łyżeczkowatą, mogą być gładkie lub chropowate, żółte, pomarańczowe, białe, zielone lub wielokolorowe. Wspaniale uzupełniają kompozycje z jesiennych kwiatów. Pięknie prezentują się m.in. w towarzystwie fioletowych i niebieskich astrów, żółtych lub pomarańczowych chryzantem czy iglaków, które mogą być doniczkową ozdobą przez cały rok. Dynie ozdobne zachowują swój dekoracyjny wygląd nawet przez kilka miesięcy.

Z nich również możemy wykonać lampiony. Jeżeli mamy okrągły owoc, który leży stabilnie, możemy z niego stworzyć urokliwy świecznik. Wystarczy obrysować kształt świeczki i wyciąć odpowiedniej wielkości wgłębienie. Wsuwamy w niego wkład ze świeczką i gotowe.

I to wszystko na dziś. Do zobaczenia w kolejnym odcinku programu „Balkony i Tarasy” za dwa tygodnie.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/