Irga błyszcząca – świetna roślina na żywopłot

Irga błyszcząca – W programie „Ogród od A do Z” pora na kolejną literę ogrodniczego alfabetu.
I jak IRGA błyszcząca.

Irga występuje w wielu gatunkach i odmianach. Jest to krzew, który może mieć pokrój wzniesiony lub płożący, może być to roślina niewielka lub wielkości małego drzewa. Dziś skupimy się głównie na irdze błyszczącej.

Irga błyszcząca to gęsty krzew o wyprostowanych gałęziach i dekoracyjnych ciemnozielonych, błyszczących liściach. Można tę roślinę sadzić pojedynczo, np. jako tło rabaty, lub w formie żywopłotu naturalnego, dorastającego do 2-3 metrów wysokości lub formowanego. Irga doskonale znosi cięcie i dzięki niemu pięknie się zagęszcza.

Wiosną pojawiają się drobne, białe, lekko zaróżowione kwiaty, z których potem zawiązują się czarne, dekoracyjne owoce. Jest to roślina miododajna. Jesienią irga błyszcząca pięknie się przebarwia. Jest niezwykle łatwa w uprawie, będzie rosła niemal w każdej glebie ogrodowej jaką mamy w polskich ogrodach. Roślina ta jest całkowicie mrozoodporna, poradzi sobie też z przejściowymi okresami suszy. Można ją sadzić w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych, jednak pamiętajmy, że najpiękniej jesienią będą przebarwiać się te okazy, które rosną w słońcu.