Grudzień w ogrodzie 20.12 – 26.12 kalendarz ogrodnika

Grudzień w ogrodzie – „Gdy w Narodzenie pogodnie, będzie tak cztery tygodnie”. Rozpoczynamy świąteczny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym nie myśli się zazwyczaj o uprawie ogrodu, ale jego udekorowaniu.

Wielu z nas marzy o białych świętach i może w tym roku, w niektórych rejonach naszego kraju to marzenie się spełni. Ogrody i świat za oknami w śnieżnym przybraniu dodatkowo umila bożonarodzeniowy czas. A jeżeli nie będzie biało, to zawsze możemy sami zadbać o wspaniałe dekoracje, nawet na ostatnią chwilę.

Na drzwiach możemy powiesić bożonarodzeniowe wieńce z gałązek roślin iglastych i zimozielonych roślin liściastych. Kto w ogrodzie ma świerk, jodłę lub nawet żywotnika rosnącego jako soliter, może go przystroić lampkami lub bombkami. W donicach możemy przygotować kompozycje z karłowych roślin iglastych lub gałązek, pośród których pięknie prezentować się będą świąteczne figurki.

Najszybszą i najpiękniej pachnącą dekoracją w domowym zaciszu mogą być iglaste gałązki przyniesione z ogrodu do domu i wstawione do wazonu z wodą. Im później je przyniesiemy tym intensywniej będą pachnieć w czasie Świąt. Z resztą bożonarodzeniowe wiązanki nie muszą ograniczać się do gałązek roślin iglastych. Ciekawie mogą wyglądać także w połączeniu z bezlistnymi gałązkami roślin liściastych, które po kilku tygodniach mogą nawet się zazielenić.

Przynosząc do domu choinki i gwiazdy betlejemskie oraz gałązki lub rośliny z ogrodu, zwróćmy szczególną uwagę na domowe rośliny doniczkowe. Czasami mogą one zostać zaatakowane przez szkodniki, które budzą się w cieple naszych mieszkań i z wniesionych roślin, przenoszą się na te, które są ozdobą naszych wnętrz. Obserwujmy je zatem zimą bardzo dokładnie, żeby w razie potrzeby zareagować na czas.

Po wszystkich świątecznych przygotowaniach w końcu nadchodzi czas świętowania. A zaczynamy go od Wigilii. Życzymy cudownych chwil, w cieple, serdeczności i rodzinnej radości. Życzymy również smacznego karpia oraz mnóstwa prezentów od Świętego Mikołaja.

Z okazji Pierwszego Dnia Świąt Bożego Narodzenia życzymy dużo, dużo zdrowia, szczęścia i spełnienia marzeń. Niech przyjemna atmosfera tych wspaniałych świąt towarzyszy nam jak najdłużej.

A że mamy jeszcze Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia, to jest dodatkowa okazja to złożenia dodatkowych życzeń dla wszystkich uprawiających rośliny ogrodowe i domowe. Oby wszystkie rosły bujnie i zdrowo. I oby wszystkie ogrodnicze plany i marzenia się ziściły.

Wesołych Świąt!

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/