Grudzień w ogrodzie 27.12 – 02.01 kalendarz ogrodnika

Grudzień w ogrodzie – „Rok Nowy pogodny, zbiór będzie dorodny” Rozpoczynamy „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy stary rok, a witamy nowy.

W ogrodzie, o tej porze, przede wszystkim chronimy wrażliwe rośliny przed mrozem. Nadchodzi styczeń, statystycznie najmroźniejszy miesiąc w roku, przypominamy więc, że dodatkowej okrywy mogą potrzebować niskie krzewinki, np. wrzosy i wrzośce, młode niedawno posadzone krzewy, drzewa i byliny, a także laurowiśnie, różaneczniki i azalie. Możemy je przykryć agrowłóniną lub stroiszem.

Jeżeli do tej pory tego nie zrobiliśmy warto zabezpieczyć także róże. W przypadku odmian wielkokwiatowych i rabatowych usypujemy kopczyki, które chronią miejsce okulizacji i część podziemną krzewu. Kopczyki można także usypać wokół innych dość wrażliwych gatunków roślin, do których zaliczyć można m.in. budleję, ketmię syryjską oraz niektóre odmiany hortensji.

Kolejne przypomnienie dotyczy śniegu. Jeżeli w naszym rejonie zanotowaliśmy obfite opady śniegu, pamiętajmy o strząsaniu go z jałowców, cyprysików, żywotników i innych kolumnowych odmian roślin, żeby nie doszło do ich odkształcenia, a nawet połamania.

Koniec roku to czas podsumowań, dotyczy to także naszego ogrodniczego hobby. Warto zastanowić się i najlepiej nawet sporządzić notatki na temat tego, co nam się udało, a czego nie możemy zaliczyć do sukcesów. Najlepiej uczymy się na własnych błędach, lepiej więc o nich nie zapominać. Tym bardziej że wielu z nas zaczyna planować już prace ogrodnicze na przyszły sezon. Im lepiej wszystko wszystko rozplanujemy, tym większa szansa, że uda nam się wszystko zrealizować.

Przysłowie na ostatni dzień grudnia i ostatni dzień roku mówi, że gdy „w noc sylwestrową łagodnie, będzie kilka dni pogodnie”. My tymczasem życzymy udanej zabawy sylwestrowej i wspaniałego przejścia ze starego w nowe.

I na Nowy Rok składamy najlepsze życzenia. Oby był to rok piękny, urodzajny i obfity. Życzymy przede wszystkim zdrowia oraz wytrwałości i cierpliwości a także przyjemności, radości i spełnienia marzeń.

Nowy rok to często nowe wyzwania, również na kanale Ogród na co dzień. W 2022 zaplanowaliśmy dla Was mnóstwo nowych filmów pełnych ogrodniczych informacji. Zapraszamy już teraz do oglądania, zapraszamy też  od nowego roku do śledzenia naszego instagrama oraz do komentowania i zadawania pytań pod naszymi filmami. Piszcie czego chcielibyście się dowiedzieć, jakich wiadomości Wam brakuje, jakie macie pytania. Pomogą nam zmienić się dla Was na lepsze.

Jeszcze raz życzymy Szczęśliwego Nowego Roku.

I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy  za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/