Marzec w ogrodzie – 02.03-08.03 – kalendarz ogrodnika

W sklepach ogrodniczych półki są już pełne bratków niemal we wszystkich kolorach tęczy, wraz z nimi świat nabiera weselszych barw. Zaprośmy je na nasze balkony lub tarasy. Przyjemnie będzie na nie spoglądać oczekując wiosny.

W oczekiwaniu na cieplejsze dni pielęgnujemy  też w domach lub szklarniach przygotowane w lutym rozsady. Systematycznie je podlewamy i sprawdzamy czy nie pojawiły się szkodniki. W przypadku sałaty, pora, a niekiedy również selera możemy przeprowadzić pikowanie. W większych pojemnikach będę miały lepsze warunki do dalszego rozwoju.

Wysiewamy kolejne warzywa na rozsady. Początek marca to czas kiedy można sięgnąć po nasiona pomidorów. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy wysiewamy  też inne rośliny z rodziny psiankowatych, m.in. paprykę i oberżynę.

Wraz z wydłużającym się dniem i poprawiającymi się warunkami świetlnymi wznawiamy nawożenie domowych roślin doniczkowych. Zimą większość naszych okazów odżywiamy bardzo rzadko albo wcale, ze względu na niedobór światła. Teraz dzień jest coraz dłuższy, należy więc wrócić do dokarmiania roślin.

Wracamy też do wysiewów. Warto pomyśleć o kwiatach jednorocznych, które mogą być ozdobą naszych ogrodów, balkonów i tarasów, a także pożywieniem dla pożytecznych owadów i pięknych motyli. Na rozsady siejemy m.in. takie gatunki jak: kocanki, aksamitki, lwie paszcze, ostróżki, cynie czy lobelie. A do gruntu, jeżeli pogoda pozwoli, możemy w marcu wysiewać np. nagietki, chabry, kosmos czy groszek pachnący

Tulipany, narcyzy i późne krokusy  już wypuszczają zielone liście. To moment, w którym możemy rozpocząć ich pędzenie. Jeżeli posadziliśmy jesienią ich cebule w donicach, możemy je teraz wykopać i przenieść do domu lub na taras czy balkon oraz umieścić w ozdobnej osłonce. Podlewamy rośliny i czekamy. Za kilka tygodni pięknie zakwitną. Wiele gatunków roślin cebulowych jest też dostępnych w sklepach ogrodniczych. Z nich również możemy wykonać przepiękne kwiatowe dekoracje.

Kwiaty tulipanów często trafiają ósmego marca do rąk Pań w ramach upominku z okazji Dnia Kobiet. Wszystkim Paniom tego dnia życzymy samych radosnych, pięknych i pogodnych dni.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/