Kalendarz ogrodnika na 09.12 – 15.12 – grudzień w ogrodzie

„Jeśli w grudniu często dmucha, to w marcu i kwietniu plucha” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie” w którym świętujemy jego jubileusz, bo to już setny odcinek. Dziękujemy za to, że jesteście z nami i zapraszamy do oglądania kolejnych cykli, które pojawią się już niedługo.

Bo uprawianie roślin w domu i ogrodnictwo to wspaniałe hobby. Ogród nawet o tej porze obdarza nas wspaniałymi widokami, jak np. owoce trzmieliny. Właśnie teraz zdobią krzewy, przypominając miniaturowe, zabawne bombki.

Ponieważ nadal kontynuujemy przygotowania do Świąt. Długie wieczory możemy poświęcić na przygotowywanie bożonarodzeniowych dekoracji, korzystając z tego co znajdziemy w ogrodzie. Najprostszą, ale bardzo piękną i pachnącą dekoracją są iglaste gałązki w wazonie, które możemy udekorować według uznania.

12 grudnia przypada Dzień Poinsecji, czyli gwiazdy betlejemskiej, chyba najchętniej kupowanej rośliny doniczkowej w grudniu, która stała się już symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Może warto w tym dniu poświętować dając komuś tę śliczną roślinę w prezencie.

W domach zjawiskowo prezentują się o tej porze również zwartnice, czyli hipeastrum, nazywane też potocznie amarylisami. Kwiaty te należą do największych jakie tworzą zimą rośliny cebulowe. Sadząc je pamiętajmy, że im więcej światła zapewnimy tym roślinom w okresie wegetacji, tym wytworzą dorodniejsze kwiatostany. Piękne barwy kwiatów hipeastrum idealnie wtapiają się w świąteczną kolorystykę i tworzą unikalną atmosferę.

Nie zapominajmy jednak o ogrodzie. Tam dbamy o zabezpieczenia wrażliwych i młodych roślin okrywając je agrowłókniną, iglastymi gałązkami czy słomianymi matami. Bardzo ważny jest odpowiedni termin tego zabiegu. Nie należy okrywać roślin zbyt wcześnie, gdy jest jeszcze stosunkowo ciepło i rośliny nie zakończyły jeszcze wegetacji. Wskaźnikiem do okrycia może być moment, gdy ziemia lekko zamarznie i utrzymują się już stałe temperatury w granicach kilku stopni poniżej zera. Zazwyczaj dzieje się tak właśnie w grudniu.

W sadach o tej porze bielimy drzewa owocowe. Celem tego zabiegu jest ochrona pni drzew przed intensywnym słońcem, bo biały kolor odbija promienie słoneczne. Tym samym zapobiegamy powstawaniu raz zgorzelinowych i pęknięć, które mogą pojawić się po zbyt intensywnym nagrzaniu pnia w słoneczny dzień i silnym spadku temperatury w nocy.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/