Styczeń w ogrodzie – kalendarz ogrodnika na 24.01 – 30.01

Styczeń w ogrodzie – kalendarz ogrodnika – O tej porze roku zabiegi pielęgnacyjne w dalszym ciągu polegają głównie na dbaniu, by rośliny bez komplikacji przetrwały do wiosny. Regularnie kontrolujemy więc stan zimowych okryw, szczególnie w czasie mrozów połączonych z silnym wiatrem. Sprawdzamy czy agrowłóknina jest dobrze przymocowana, czy wcześniej uformowane kopczyki np. wokół róż się nie rozwiały. Zabezpieczenia mogą wymagać też młode drzewa, krzewy i byliny, które np. posadziliśmy jesienią.

Przypominamy o strząsaniu mokrego ciężkiego śniegu z roślin kolumnowych. Jeżeli spadł on w naszym rejonie, może nie tylko deformować korony, ale i łamać delikatne gałęzie. Jest zagrożeniem również dla roślin formowanych, które są przycięte w kule lub fantazyjne kształty. Zwróćmy na nie uwagę.

Pamiętajmy także o tym, aby podczas odśnieżania podjazdów, ścieżek i chodników nie zrzucać śniegu na trawnik lub inne wrażliwe byliny czy też rośliny okrywowe. Mogą się one połamać. A w przypadku trawnika pod zbitą warstwą śniegu znajdującego się na darni, może zostać odcięty dostęp tlenu do gleby i korzeni, co w konsekwencji może doprowadzić do ich zamierania.

Regularnie przeglądamy zimowane rośliny, takie jak np. rośliny śródziemnomorskie, pelargonie, fuksje i różne pnącza. Najlepsza dla nich temperatura zimą to 5-10 stopni. Sprawdzamy wilgotność podłoża w pojemnikach, które powinno być lekko wilgotne, nie mokre i nie suche. Oglądamy także liście, a jeżeli widzimy oznaki chorób lub żerowania szkodników wykonujemy odpowiednie opryski lub zabieramy roślinę na kwarantannę i tam w wybrany sposób ją leczymy.

Dbamy o wilgotność powietrza w mieszkaniach, zwłaszcza jeżeli mamy rośliny doniczkowe, które w naturze rosną w wilgotnym klimacie, takie jak np. paprocie, klatee czy alokazje. Rośliny te regularnie zraszamy lub stawiamy na mokrych kamieniach . Dbamy też o czystość naszych okazów, zraszanie w tym pomaga, można też zrobić im delikatny prysznic lub w przypadku roślin o większych liściach odkurzyć je wilgotną ściereczką. Dzięki temu będzie do nich docierać więcej światła, którego teraz nie ma pod dostatkiem. W najbliższy czwartek zapraszamy na film o alokazjach, znanych z niezwykle dekoracyjnych liści.

A w najbliższą sobotę pojawi się film o wysiewie pelargonii. Nie musimy kupować ich w maju, jeżeli teraz sięgniemy po ich nasiona. Szykujemy też podłoże oraz doniczki, wielodoniczki i pojemniki, które będą nam już niedługo potrzebne do przygotowania rozsad warzyw, ziół i kwiatów. Informacje na temat zasad produkcji rozsad przedstawimy w środowym odcinku z cyklu „Ogród Warzywny”. Przedstawimy też listę warzyw, które należy uprawiać z rozsady.

W wielu sklepach pojawiły się już sadzonki pierwiosnków. Jest jeszcze nieco za wcześnie, żeby sadzić je w donicach na balkonach i tarasach, ale możemy te kolorowo kwitnące rośliny zaprosić do domu. Ustawione w cieple domu będą kwitły krócej, ale umilą nam czas oczekiwania wiosny. Na szczęście, zbliża się ona dużymi krokami.

W tym tygodniu, oprócz wspomnianych już filmów o wysiewie pelargonii, zasadach produkcji rozsad oraz o alokazjach zapraszamy także na kolejne odcinki o kiełkach. A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/